تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

انتخاب وکیل دادگستری خوب در تهران - ایران

 

ویژگی های یک وکیل خوب در ایران - تهران

 

همه افراد جامعه ممکن است درگیر مسایل حقوقی و قضایی شوند اما همه دانش لازم جهت اقدام مناسب و درخور، دراین گونه موارد را ندارند و بهتر است که با یک متخصص در این زمینه یعنی یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت لازم را داشته باشند.

 

مسلماً فرد نمی تواند به هر وکیلی اعتماد کند و به دنبال یک وکیل دادگستری خوب و قابل اعتماد است زیرا گاهی لازم است موکل اسرار بسیاری را برای وکیل و مشاور حقوقی ، فاش کند و یا اینکه مدارک خود را در اختیار او جهت انجام کارهای حقوقی قرار دهد.

 

در واقع اولین و مهم ترین ویژگی که در یک وکیل دادگستری باید جستجو کنیم، قابل اعتماد بودن و امانت داری اوست.

 

یک وکیل دادگستری خوب دفاع از جان، مال و ناموس و آبروی موکل خود را بر عهده دارد و در نتیجه رازداری و امانت داری و قابلیت اعتماد و داشتن دانش حقوقی و تجربه عملی، مهم ترین خصوصیات یک وکیل است.

 

 

زمان عقد قرارداد با یک وکیل به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

 

 • توجه داشته باشید فردی که خود را وکیل معرفی می کند باید دارای پروانه وکالت دادگستری معتبر از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه (وکلای موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه) باشد.

 • هیچ گاه کارها و دعاوی و امور حقوقی خود را به کار چاق کن ها و دلال ها که خود را وکیل معرفی می کنند یا ادعای آشنایی با افراد صاحب نفوذ را دارند نسپرید.

 • پس از اطمینان از اعتبار پروانه وکالت و صلاحیت و شایستگی و مهارت آن وکیل دادگستری اقدام به انعقاد قرارداد با وی نمایید.

 • میزان حق الوکاله می تواند برابر با تعرفه ای باشد که سال 1385 در مورد حق الوکاله تصویب شد یا این که بیشتر از آن یا حتی کمتر باشد و این بستگی به توافق وکیل و موکل دارد.

 • نکته : آیین نامه جدید تعرفه حق الوکاله در تاریخ 1398/12/28 (March 2020) تغییر یافته است و دستمزد وکلا با توجه به شرایط فعلی بیشتر شده است و البته همانطور که گفته شد اساس تعیین حق الوکاله وکیل مبتنی بر توافق با موکل است.

 • در صورتی که موکل حق الوکاله را پرداخت کرده باشد و وکیل هم اقدام ابتدایی را انجام داده باشد، موکل نمی تواند حق الوکاله پرداختی را با فسخ قرارداد وکالت بازپس گیرد.

 • نتیجه تصمیم دادگاه و این که رای صادره به نفع موکل باشد یا خیر هیچ تاثیری در میزان حق الوکاله ندارد و وکیل، متعهد به حصول نتیجه به نفع موکل نیست.به عبارت دیگر تعهد وکیل دادگستری به موکل خود تعهد به نتیجه نیست.

 • موکل باید در جریان باشد که وکیل قدرتی بالاتر از قانون یا خارج از قانون و یا ورای قانون، ندارد و نمی تواند از طریق رابطه، کار خود را پیش ببرد و تنها با استفاده از تجربیات خود و تخصصی که دارد در چارچوب قانون می تواند اقدام کند.

 • از جمله اقداماتی که لازم است موکل انجام دهد این است که صحت اسناد و مدارک خود را تایید کند و آن را به رویت وکیل دادگستری برساند.هیچ گاه از یک وکیل دادگستری نخواهید که بدون دیدن اصل اسناد شما آن را تصدیق نماید.یک وکیل دادگستری باتجربه قطعاً این کار را نخواهد کرد.

 • وکیل دادگستری به وکالت از موکل اقداماتی را از جانب او به واسطه اختیاراتی که در قرارداد وکالت ذکر شده است انجام می دهد که موکل می تواند این اجازه را به وکیل پایه یک دادگستری بدهد که اختیارات خود را به وکیل دیگری تفویض کند و یا به همراه یک وکیل دادگستری دیگر مجتمعاً  و منفردا کار را انجام دهند.اختیاراتی که میتوان به یک وکیل دادگستری داد در ماده 35 و 36 قانون آیین دادرسی مدنی آمده است و حتماً باید حدود اختیارات در وکالتنامه تصریح شود و صرف اشاره به شماره ماده کافی نیست.

 • درصورت درج اختیار تجدیدنظرخواهی برای وکیل پایه یک دادگستری انجام این عمل از سوی وکیل منوط به پرداخت هزینه ها و حق الوکاله از سوی موکل و همچنین در اختیار قرار دادن اسناد و مدارک لازم از جانب اوست.صرف درج اختیارات تجدیدنظرخواهی فقط باعث می شود که رای بدوی به وکیل ابلاغ شود ولی اگر در مورد مرحله تجدید نظر با وکیل توافق نکرده باشید اقدامی از جانب او برای شما به صورت اتوماتیک رخ نخواهد داد و ضرورت دارد مجدداً در مورد مرحله تجدیدنظر توافق نمایید.

 • موکل باید تغییر نشانی و تلفن خود را خیلی سریع به وکیل دادگستری خود اطلاع دهد و حتما علاوه بر شماره تلفن شخصی یک شماره تلفن جایگزین از یک فرد مورد اعتماد خود در اختیار وکیل بگذارد.
 • قرارداد وکالت در دو نسخه با اعتبار واحد تنظیم می شود که یک نسخه از آن در اختیار موکل و یک نسخه در اختیار وکیل قرار می گیرد.

 • مورد وکالت و موضوع پرونده در وکالتنامه ذکر شود و اگر موکل مایل به انجام کاری از سوی وکیل نیست لازم است که در وکالتنامه صریحا آن را از اختیارات وکیل خارج کند.

 • یک وکیل خوب دادگستری در ایران وکیلی است که ابتدا به این نتیجه برسد که موکل حقیقت را می گوید و سپس همه دانش و هنر و مهارت خود را در دفاع از او به کار گیرد.

 • وکیل خوب وکیلی ست که تمام تلاش خود را در جهت احقاق حق و اجرای عدالت به کار گیرد و تنها به سود مالی چشم نداشته باشد بلکه جنبه معنوی شغل خود را هم فراموش نکند.

 

 

تعهدات موکل در مقابل وکیل چیست ؟

 

 • وظیفه موکل است که آدرس طرف دعوی را اعلام کند و مسوولیت ناشی از فقدان آدرس یا اشتباه بودن آن بر عهده خود موکل است.

 • موکل باید اصل مدارک یا اسناد را هر زمان دادگاه یا وکیل لازم بداند در قبال دریافت رسید در اختیار وکیل قرار دهد.

 • به طور کلی تهیه و تامین دلایل دعوا بر عهده موکل است و چنین نیست که وکیل دادگستری با قبول وکالت شما نسبت به یافتن دلایل نیز تکلیف داشته باشد.

 • پرداخت هزینه های دادخواست، اوراق، حق الزحمه کارشناسی، ایاب و ذهاب و غیره بر عهده موکل است و در صورت عدم پرداخت به موقع آن ها، خسارات ناشی از آن متوجه خود موکل است.

 

 

 

مطالب مرتبط با وکیل دادگستری:

 

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.