شماره: 439
1399/06/23
نکاتی در مورد رابطه وکیل با مراجع قضایی
نکاتی در مورد رابطه وکیل با مراجع قضایی

 

رابطه وکیل با مراجع قضایی

  • این که وکیل با مراجع قضایی کار می کند امری بدیهی و واضح است. بدون وجود دادسرا و دادگاه و قاضی، وجود وکالت و وکیل قابل تصور نیست.بنابراین رابطه وکیل با این مراجع مقوله ای بسیار جدی، بسیار دقیق و در عین حال چند وجهی خواهد بود:

 

رعایت حرمت مرجع و مقام قضایی :

 حتی در حد افراط، و لو اینکه وکیل بر مبنای اطلاعات شخصی، از فسق و فساد فردی که پرونده نزد او مطرح است ، آگاه باشد. چون آنچه محترم است مفهوم «دادگاه» است نه مصادیق جزئی.
 

 

نظارت جدی و مستمر و بدون اغماض : 

اگر وکیل متوجه وجود انحراف و فساد در مرجع قضایی یا اداری شد و اطمینان کافی بر صحت اطلاعاتش پیدا کرد در اقدام نسبت به اعلام موارد به مراجع نظارتی نباید تردید کند.این بهانه که مشهور شدن به «وکیلی که شکایت می کند» ممکن است به کارهای بعدی او در دادگاه ها لطمه بزند، برای عدم اقدام و اعلام قابل پذیرش نیست.
 

 

کمک به محکمه در رسیدن به تصمیم درست :

 این کار در حالتی که وکیل در پذیرش دعوا دقت کافی کرده و با اطمینان نسبی به پیشرفت کار ، پرونده را قبول کرده باشد، کار دشواری نخواهد بود.
 

 

آوازه گری و تبلیغ نقاط قوت و ضعف تشکیلات قضایی، بدون ذکر مصادیق:

محاسن خوبان را به خودشان و روسا و مسوولانشان و ضعف ها و اشکالات جزیی را به خود مراجع قضایی (و نه مسوولانشان) باید تذکر داد. 

 


نکته  : اما اشکالات و ایرادات وقتی به حد انحراف و فساد برسد موضوع بند «ب» پیشگفته خواهد بود .
نکته : بدیهی است آوازه گری وکیل در مورد محاسن مراجع قضائی که با آنها سر و کار دارد در محفل وکلا می تواند به وسیله اشاعه محاسن و تشویق خوبان باشد و در مورد بدها نیز باید به همکاران (به طور محدود و محرمانه) هشدار داد.

 

 

مطالب مرتبط با وکیل دادگستری :

1- آینده شغل وکالت

2- لایحه جامع وکالت دادگستری

3- وکیل در یوسف آباد، فاطمی، میدان گلها

4- مسوولیت مدنی و حرفه ای وکیل دادگستری

 

حق انتشار محفوظ است ©