تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: جمعه 03 مرداد 1399
وکیل برای تقسیم ملک مشترک - افراز - دستور فروش

 وکیل برای تقسیم ملک مشترک - افراز - دستور فروش

کسانی که بصورت مشاعی مالک یک ملک هستند در اصطلاح به آن شرکای مشاعی گفته می شود سرکای مشاعی چند رااه برای تعامل و هم زیستی دارند یا اینکه همگی از همه ملک استفاده کرده و در آن تصرف نمایند که البته بسیار بعید و دور از دسترس است راه دیگر این است که با توافق ملک را بین خود تقسیم نمایند و هر یک حصه خود را در تصرف داشته باشد.در صورت عدم توافق به تقسیم ملک راهی به جز تقاضای افراز یا درخواست افراز از اداره ثبت محل نیست.در صورتی که اداره ثبت هم ملک را غیر قابل افراز بداند (مثلاً آپارتمان ملکی غیر قابل افراز است) راهی به جز تقاضای دستور فروش نیست به این معنا که کل ملک به فروش می رسد و پول آن بین شرکا تقسیم می شود.

امتیاز: Article Rating

 

 

نکات مهم افراز اموال مشاع، تقسیم و دستور فروش

  • عمده ترین دلیل و منشاء شراکت در مال، ارث است. هر چند که ممکن است به دلایل دیگر مثل خرید یک مال به صورت اشتراکی هم دو یا چند نفر با هم در مالی شریک باشند.
  •  گاهی ممکن است شرکاء مال به هر دلیلی نخواهند به شراکت ادامه دهند که در این صورت اگر مال منقول باشد با توافق و در صورت عدم توافق به دادگاه مراجعه نموده و سهم خود را از آن مال مطالبه می کنند که دادگاه هم با فروش مال، وجه آن را بین شرکا تقسیم می کند.
  • در صورتی که مال مشترک غیر منقول باشد مطابق قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب 22/08/1358 و با تشریفات و توضیحی که در آن قانون آمده است، متقاضی باید اول از طریق اداره ثبت محل وقوع ملک تقاضای افراز نماید.
  • در صورت امکان افراز به تشخیص اداره ثبت، سهم متقاضی مفروز شده و به نام وی سند جداگانه و شش دانگ صادر می شود و در صورت عدم قابلیت افراز (موردی که مال با افراز از قیمت بیفتد یا ارزش آن کم شود و یا این که نشود تقسیم عادلانه انجام داد) فرد می تواند با در دست داشتن حکم عدم افراز، به دادگاه عمومی مراجعه نموده و تقاضای دستور فروش ملک مشاع نماید.
  • دادگاه صالح هم با رسیدگی و طی تشریفات در صورت کامل بودن دلایل، دستور ارجاع به کارشناس و تعیین قیمت و فروش مال بر اساس پایه قیمت تعیین شده از سوی کارشناس طی تشریفات مزایده، را می دهد.
  • گاهی اوقات به راحتی با درخواست خلع ید مشاعی مطابق تشریفات مندرج در ماده 43 قانون اجرای احکام مدنی می شود طرف و شریک را مجاب و مجبور به توافق به فروش نمود؛ به خصوص در صورتی که شریک متخلف و ممتنع، متصرف ملک مشاع باشد.
  • در صورتی تقاضای مطالبه اجور یا اجرت المثل و اعلام عدم تمایل به تصرف به موجب اظهارنامه یا معرفی شاهد، شریکی که در ملک تصرفی ندارد می تواند از متصرف یا متصرفین تقاضای اجرت المثل ایام تصرف بنماید.

 

 

 

مطالب مرتبط با افراز و تقسیم مال مشترک :

1- رای دادگاه دعوای خلع ید از ملک مشاع

2- تقسیم اموال مشترک و فروش مال مشاع

3- رای دادگاه مطالبه اجرت المثل تصرف ملک

4- دستور فروش ملک مشاع ، وکیل دعاوی ملکی

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر
کلیدواژه ها

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.