تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: دوشنبه 27 مرداد 1399
شرایط و مراحل اجرای مهریه

 شرایط و مراحل اجرای مهریه

مهریه مالی است که در هنگام عقد ازدواج مرد متعهد می شود به زوجه خود بپردازد. این مال می تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیر منقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد. این مال به عنوان دین و بدهی بر عهده زوج قرار دارد.مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می شود. از مهمترین ویژگی های این سند رسمی این است که لازم الاجرا است. یعنی با درخواست زن از دفترخانه تنظیم سند ازدواج برای اجرای تعهدات آن از جمله مهریه، می توان به عنوان مثال مال موضوع مهریه را از مرد درخواست كرد و مراجعه به دادگاه برای این كار الزامی نیست.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 490

 

 

شرایط اجرای مهریه - درخواست صدور اجراییه مهریه

 • مهریه از طریق ارایه دادخواست به دادگاه عمومی حقوقی خانواده هم قابل مطالبه است.
 • زن می تواند در صورت تمایل با نوشتن خواسته خود توسط خود یا وكیل دادگستری در فرم مخصوص دادخواست از دادگاه محل سكونت خود یا همسرش درخواست كند كه حكم الزام همسر را به پرداخت مهریه صادر كند.
 • مهریه را می توان پس از صدور اجراییه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی دریافت کرد.
 • با صدور برگ اجراییه از دفترخانه تنظیم سند رسمی، متقاضی مهریه می تواند به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت مراجعه و با معرفی نشانی زوج درخواست وصول مهریه را ارایه كند.
 • زن نیز می تواند مالی از مرد مانند حساب بانكی، ‌پلاک ثبتی، سهم یا حتی طلب قطعی وی را از دیگران برای توقیف و وصول مهریه معرفی كند.
 • در سند رسمی ازدواج معنی عندالمطالبه، امکان درخواست دریافت مهریه در هر زمان است. پس در صورت نوشتن این عبارت در سند رسمی ازدواج كه به امضای زوج رسیده باشد، زن هر وقت بخواهد می تواند مهریه را از مرد بخواهد.
 • در سند رسمی ازدواج عندالاستطاعه یعنی شرط درخواست پرداخت مهریه دارا بودن مرد است. در صورت استفاده از این عبارت در متن سند رسمی ازدواج، درخواست مهریه از مرد مشروط به داشتن مال و توانایی مرد در پرداخت مهریه است.
 • مطابق قانون جدید خانواده، برای نپرداختن مهریه بیش از110سکه، مرد بازداشت نمی شود. از سال 1377 با تصویب قانون محكومیت های مالی و تا پیش از صدور رای وحدت رویه مبنی بر امكان طرح ادعای اعسار (ناتوانی و تنگدستی) برای پرداخت مهریه پیش از توقیف و بازداشت مرد بدهكار مهریه، امكان بازداشت همه محكومان مالی ،از جمله محكومان به پرداخت مهریه - به استناد آن قانون فراهم شده بود.
 • با صدور رای مذكور و اثبات یا احراز اعسار بسیاری از مردان بازداشت ایشان تا زمان اثبات دارا شدن آن ها منتفی می شد. اما قانونگذار این بار این تهدید قانونی را برای وصول مهریه های تا 110 سكه طلا زنده كرده است.
 • می توان هر شرطی را درباره مهریه در سند رسمی ازدواج نوشت. بدین معنی كه درباره میزان و شرایط پرداخت مهریه هر توافقی میان زوجین جایز است و برای دو طرف تعهدآور محسوب می شود.
 • بنابراین طرفین می توانند با آزادی اراده در این باره گزینه های گوناگونی را پیش بینی كنند.
 • مهریه دین ممتازه است و پیش از هر بدهی از بدهکار دریافت می شود. اهمیت بدهی مرد به همسر خود و حساسیت رابطه زوجین و البته امتیازی كه قانونگذار برای حمایت از زن پیش بینی كرده موجب شده است تا این طلب را بستانكاری ویژه و ممتاز به حساب آورد و پرداخت آن را ، حتی اگر بدهی مرد فوت شده باشد بر هر طلب دیگری برتر و پیش تر دانسته است.
 • مهریه را می توان به اصطلاح بخشید یا بذل كرد. به هر شكل و روشی كه قابل اثبات و مستند باشد زن می تواند تمام یا بخشی از مهریه را به همسرش ببخشد یا از دریافت آن صرف نظر كند؛ در عین حال قانونگذار در ازدواج دایم این حق را برای زن پیش بینی كرده است تا پیش از دریافت مهریه بتواند از انجام وظایف خود به عنوان همسر خودداری كند.

 

 

مطالب مرتبط با اجرای مهریه :

1- حق حبس مهریه وکیل مهریه

2- دادخواست و رای اعسار مهریه،تقسیط مهریه

3- آیا مهریه فقط تا 110 سکه قابل مطالبه است؟

4- مطالبه مهریه و تامین خواسته، نمونه رای و دادخواست

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.