تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 23 مرداد 1397

 وکیل خوب در ایران

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 622

ویژگی های وکیل خوب در ایران

همه افراد جامعه ممکن است درگیر مسایل حقوقی و قضایی شوند اما همه دانش لازم جهت اقدام مناسب و در خور در این گونه موارد را ندارند و بهتر است که با یک متخصص در این زمینه یعنی یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت لازم را داشته باشند. مسلما فرد نمی تواند به هر وکیلی اعتماد کند و به دنبال یک وکیل قابل اعتماد است زیرا گاهی لازم است موکل اسرار بسیاری را برای وکیل و مشاور حقوقی فاش کند و یا اینکه مدارک خود را در اختیار او جهت انجام کار قرار دهد.

در واقع اولین و مهم ترین ویژگی که در یک وکیل دادگستری باید جستجو کنیم، قابل اعتماد بودن و امانت داری اوست.

یک وکیل دادگستری دفاع از جان، مال و ناموس و آبروی مردم را بر عهده دارد به همین دلیل زمان عقد قرارداد با یک وکیل نیاز است نکاتی مورد توجه قرار گیرد:

توجه داشته باشید فردی که خود را وکیل معرفی می کند باید دارای پروانه وکالت دادگستری معتبر باشد. هیچ گاه کارهای حقوقی خود را به کار چاق کن ها و دلال ها که خود را وکیل معرفی می کنند یا ادعای آشنایی با افراد صاحب نفوذ را دارند نسپرید.

پس از اطمینان از اعتبار پروانه وکالت و صلاحیت و شایستگی و مهارت وکیل اقدام به انعقاد قرارداد با وی نمایید و نکات زیر را هنگام عقد قرارداد مورد توجه قرار دهید:

 • میزان حق الوکاله می تواند برابر با تعرفه ای باشد که سال 1385 در مورد حق الوکاله تصویب شد یا این که بیشتر از آن یا حتی کمتر باشد و این بستگی به توافق وکیل و موکل دارد. در صورتی که موکل حق الوکاله را پرداخت کرده باشد و وکیل هم اقدام ابتدایی را انجام داده باشد. موکل نمی تواند حق الوکاله پرداختی را با فسخ قرارداد وکالت بازپس گیرد.
 • نتیجه دادگاه و این که رای صادره به نفع موکل باشد یا خیر هیچ تاثیری در میزان حق الوکاله ندارد و وکیل متعهد به وصول به نتیجه به نفع موکل نیست.
 • موکل باید در جریان باشد که وکیل قدرتی بالاتر از قانون یا خارج از قانون ندارد و نمی تواند از طریق رابطه کار خود را پیش ببرد و تنها با استفاده از تجربیات خود و تخصصی که دارد در چارچوب قانون می تواند اقدام کند.
 • از جمله اقداماتی که لازم است موکل انجام دهد این است که صحت اسناد و مدارک خود را تایید کند و آن را به رویت وکیل دادگستری برساند.
 • وکیل دادگستری به وکالت از موکل اقداماتی را از جانب او به واسطه اختیاراتی که در قرارداد وکالت ذکر شده است انجام می دهد که موکل می تواند این اجازه را به وکیل پایه یک دادگستری بدهد که اختیارات خود را به وکیل دیگری تفویض کند و یا به همراه یک وکیل دادگستری دیگر مجتمعا یا منفردا کار را انجام دهند.
 • درصورت درج اختیار تجدیدنظرخواهی برای وکیل پایه یک دادگستری انجام این عمل از سوی وکیل منوط به پرداخت هزینه ها و حق الوکاله از سوی موکل و همچنین در اختیار قرار دادن اسناد و مدارک لازم از جانب اوست.
 • تغییر نشانی موکل حداکثر ظرف 48 ساعت باید به شکل کتبی به اطلاع وکیل برسد.
 • قرارداد وکالت در دو نسخه با اعتبار واحد تنظیم می شود که یک نسخه از آن در اختیار موکل و یک نسخه در اختیار وکیل قرار می گیرد.
 • مورد وکالت و موضوع پرونده در وکالتنامه ذکر شود و اگر موکل مایل به انجام کاری از سوی وکیل نیست لازم است که در وکالتنامه صریحا آن را از اختیارات وکیل خارج کند.

و اما یک وکیل خوب در ایران وکیلی است که ابتدا به این نتیجه برسد که موکل حقیقت را می گوید و سپس همه دانش و هنر و مهارت خود را در دفاع از او به کار گیرد.

وکیل خوب وکیلی ست که تمام تلاش خود را در جهت احقاق حق و اجرای عدالت به کار گیرد و تنها به سود مالی چشم نداشته باشد بلکه جنبه معنوی شغل خود را هم فراموش نکند.

 

تعهدات موکل در مقابل وکیل هم از این قرار است :

 • وظیفه موکل است که آدرس طرف دعوی را اعلام کند و مسوولیت ناشی از فقدان آدرس یا اشتباه بودن آن بر عهده خود موکل است.
 • موکل باید اصل مدارک یا اسناد را هر زمان دادگاه یا وکیل لازم بداند در قبال دریافت رسید در اختیار وکیل قرار دهد.
 • پرداخت هزینه های دادخواست، اوراق، حق الزحمه کارشناسی، ایاب و ذهاب و ... بر عهده موکل است و در صورت عدم پرداخت به موقع آن ها، خسارات ناشی از آن متوجه خود موکل سهل انگار است.

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.