تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 20 آبان 1399
گواهی انحصار وراثت (شرایط و مدارک)

 گواهی انحصار وراثت (شرایط و مدارک)

وقتی کسی فوت می کند، وراث وی قبل از هر کار و اقدام و قبل از تصرف حقوقی و انجام معامله بر سر اموال موروثی (اموال متوفی و مورث خود) باید اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت بنماید.گواهی انحصار وراثت در واقع تعداد وراث و نسبت آن ها با متوفی را مشخص می کند و همان طور که از نام آن بر می آید "گواهی انحصار وراثت" هیچ ارتباطی به میزان و لیست اموال متوفی ندارد.واژه ها و مفاهیم گواهی انحصار وراثت، گواهی حصر وراثت، انحصار ورثه و حصر ورثه همگی به یک معنا هستند و به جای هم نیز به کار می روند.برای درخواست صدور گواهی انحصار وراثت باید به شورای حل اختلاف مراجعه نمود و وجود مدارک مخصوصی از طرف متقاضی لازم و ضروری است.برای اطلاع از مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت و نیز مدارک قانونی گواهی انحصار وراثت به مطالبی تحت همین عنوان در سایت دادگران مراجعه نمایید. همچنین توصیه می شود قبل از هر اقدامی در خصوص گواهی انحصار وراثت و تقسیم ارث با یک وکیل متخصص انحصار وراثت و تقسیم ترکه مشورت نمایید.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 704

 

مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت

  • انحصار وراثت اقدامی است که پس از فوت یکی از اعضای خانواده به منظور تعیین وراث و سهم الارث هریک از آنها صورت میگیرد (قانون تصدیق گواهی انحصار وراثت)
  • انحصار وراثت دارای فرم مخصوصی است که باید از شورای حل اختلاف دریافت شود چرا که مرجع صالح برای رسیدگی به این امر شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی است .
  • پس از تشکیل فرم باید به همراه گواهی فوت و شناسنامه و کارت ملی وراث به دفتر اسناد رسمی مراجعه و در دفتر مربوطه ثبت شود .
  • در مرحله بعد باید نسبت به اموال متوفی تعیین تکلیف صورت گیرد و وراث موظفند فهرستی از اموال منقول و غیر منقول او تهیه کنند.
  • مرحله بعد مراجعه به اداره دارایی و پرداخت مالیات بر ارث است که از ضروریات صدور گواهی حصر وراثت است.
  • ارائه فرم مخصوص حصر وراثت به همراه سایر مدارک مذکور به شورای حل اختلاف لازمه اخذگواهی مربوطه است. هریک از وراث میتواند به تنهایی نسبت به تقدیم دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت اقدام نماید.
  • با بررسی مرجع قضایی نوبت به نشر آگهی در روزنامه میرسد که اگر متوفی وراث دیگری داشته باشد به دادگاه مراجعه نماید . در مهلت یک ماه از تاریخ نشر آگهی اگر اعتراضی از سوی فرد جدیدی صورت نگیرد گواهی انحصار وراثت با توجه به میزان سهم الارث هر یک از وراث صادر میگردد.
  • لیست اموال متوفی باید دقیق تهیه شود و به اداره امور مالیاتی آخرین اقامتگاه متوفی تسلیم شود.جهت ثبت اظهارنامه مالیاتی وراث یک سال از تاریخ فوت مهلت دارند.این اقدام جهت کسر دیون متوفی و هزینه های کفن و دفن از شمول مالیات مربوطه است .
  • مرجع صالح برای درخواست گواهی انحصار وراثت شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی است.

 

 

مدارک گواهی انحصار وراثت

1 - گواهی فوت

2 - شناسنامه متوفی

3 - کارت ملی متوفی

4 - شناسنامه وراث

5 - شماره ملی وراث

6 - استشهادیه رسمی

7 - اظهارنامه مالیاتی

8 - وصیت نامه متوفی (در صورت وجود)

9- عقدنامه همسر یا همسران متوفی

10- دستورالعمل مقررات احوال شخصیه برای ایرانیان غیر شیعه

 

نکته : در حال حاضر و بر اساس مقررات فعلی اظهارنامه مالیات بر ارث برای درخواست صدور گواهی انحصار وراثت لازم نیست.

 

 

مطالب مرتبط با انحصار وراثت :

1- وکیل برای گواهی انحصار وراثت

2- موانع ارث (موانع ارث بری -جزیی و کلی)

3- سهم الارث و سهم هرکدام از ورثه از ارث، تقسیم ارث

4- وکیل برای مطالبه سهم ارث و انحصار وراثت و تقسیم ارث

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.