تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: شنبه 31 خرداد 1399
تفاوت شکایت کیفری با دادخواست حقوقی چیست ؟

 تفاوت شکایت کیفری با دادخواست حقوقی چیست ؟

یکی از مسائلی که مراجعین به دادگستری با آن مواجه و درگیر هستند، تفکیک دو عنوان شکایت کیفری و دادخواست حقوقی است ویا به عبارت دیگر فرق و تفاوت بین دوعنوان دعوای حقوقی و دعوای کیفری است. برای موفقیت و پیروزی در دعوا، دانستن تفاوتهای این دو عنوان و تاسیس و راه شروع شکایت و طرح دعوا بسیار موثر است.

امتیاز: Article Rating

 

 

تفاوت های شکایت کیفری و حقوقی

  •  دعوای کیفری مربوط به عملی است که دادگاه برای مرتکب آن,مجازات تعیین می کند ولی برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی درنظرنمی گیرد و فقط مرتکب عمل رابه دادن حقوق قانونی دیگران یا انجام تکالیفش ملزم می سازد.

 

  •  شکایت کیفری را درهرکاغذی می توان نوشت و به مرجع قضایی برد ولی شکایت حقوقی حتماً باید درورقه مخصوصی بنام دادخواست نوشته شود والاً مورد پذیرش قرار نمی گیرد. (ورقه دادخواست را در داخل دادگستری ها می فروشند)

 

  • شکایت کیفری را برای رسیدگی باید ابتداء به مرجعی بنام دادسرا برد و بعد از انجام تحقیقات در کلانتری و دادسرا , جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده می شود. ولی دادخواست حقوقی باید مستقیماً به دادگاه برده شود.

 

  • میزان هزینه دادرسی در دعاوی حقوقی و شکایات کیفری متفاوت است.

 

  • پرونده بسیاری از شکایت های کیفری حتی با پس گرفتن شکایت از طرف شاکی هم بسته نمی شوند(مثل شکایت راجع به رشوه, قتل, زنا و.. ) اما شکایت های حقوقی با پس گرفتن دعوا از طرف شکایت کننده , خاتمه می یابند.

 

  • درشکایت های کیفری, به شکایت کننده شاکی گفته می شود, به طرف او متشاکی(عامیانه) یا مشتکی عنه و یا متهم گفته می شود و به موضوع پرونده نیز اتهام می گویند. اما در شکایت های حقوقی , به شکایت کننده خواهان می گویند. به طرف او خوانده گفته می شود و به موضوع پرونده هم خواسته می گویند.

 

  • برای دعوت کردن طرف شکایت کیفری(متهم) به دادگاه ورقه ای بنام احضاریه برای او فرستاده می شود ولی برای دعوت کردن طرف شکایت حقوقی(خوانده) از ورقه ای بنام اخطاریه استفاده می نمایند.

 

  •  در شکایت کیفری, اگر متهم (مشتکی عنه)به احضاریه توجه نکند و در وقت تعیین شده خود را به مرجع قضایی معرفی نکند, او را جلب و به اجبار به دادگستری می برند ولی در شکایت های حقوقی اگرخوانده بموقع حاضر نشود , منتظر او نمی مانند و ممکن است حق را به خواهان بدهند.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط با شکایت کیفری و حقوقی :

1- دلایل اثبات دعاوی کیفری

2- ابطال اجراییه ثبتی و ابطال عملیات اجرایی

3- مفهوم و کاربردهای تامین دلیل و حفظ دلایل

4- روش دفاع در دادگاه و جلسه رسیدگی، ایرادات دادرسی

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر
کلیدواژه ها

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.