تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: دوشنبه 15 اردیبهشت 1399
مطالبه وجه سفته - وکیل چک و سفته

 مطالبه وجه سفته - وکیل چک و سفته

سفته یک سند تجاری است به این معنا که صرف صدور آن یک عمل تجاری محسوب می شود و به همین اعتبار صادرکننده ان مشمول مقررات قانون تجارت است.سایر اسناد تجاری عبارتند از چک و برات.البته در دکترین حقوقی به قبض اموال و بارنامه و ورقه سهم شرکت هم به عنوان سند تجاری نگاه شده است.مطالبه وجه سفته از سوی دارنده ذینفع گاهی مورد سهل انگاری و ساده انگاری قرار می گیرد در حالیکه لازم است دارنده آن هم در زمان صدور و هم در زمان سر رسید و هم در زمان وصول و اقدام نکات و مواردی را رعایت کند که در ادامه مطلب به طور مختصر به این موارد اشاره شده و البته توصیه می شود جهت کسب اطلاعات دقیق تر و بیش تر به یک وکیل متخصص سفته، دعاوی تجاری و اسناد تجاری مراجعه و مشاوره حقوقی نمایید.

امتیاز: Article Rating

 

نکات مهم وصول و شکایت مطالبه وجه سفته

  • دارنده سفته باید در سررسید سفته را مطالبه کند. اگر وجه سفته پرداخت شد که خب قضیه تمام است، ولی در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته باید ظرف 10 روز از تاریخ سر رسید، سفته را واخواست کند.
  • واخواست اعتراض رسمی است به سفته ای که در سر رسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می آید. از آنجا که این اعتراض باید رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می شود، علاوه بر این بانک ها نیز واخواست نامه چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه انجام میگیرد، آورده می شود.
  • سفته یا فته طلب سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می کند مبلغی در موعد معین و یا هر وقت که حامل یا شخصی که سفته را در اختیار دارد، پولش را طلب کند بپردازد.
  • واخواست نامه با استفاده از کاغذ کاربن در 3 نسخه مشابه (یک نسخه اصل و 2 نسخه رونوشت) تنظیم شده و به وسیله واخواست کننده امضا می شود.
  • پس از چسباندن تمبر که مبلغ آن را دادگاه مشخص می کند به دستور دادگاه، سفته به وسیله مامور اجرا (طبق مقررات مربوط به ابلاغ به صادرکننده سفته) ابلاغ می شود.
  • باید توجه داشت که هیچ نوشته ای نمی تواند جایگزین واخواست نامه شود. نسخه اصلی واخواست نامه به واخواست کننده و نسخه سوم در دفتر واخواست دادگاه بایگانی می شود و مامور ابلاغ نسخه دوم واخواست نامه را به ابلاغ شونده یا محل اقامت او می دهد.
  • برای استفاده از مسوولیت تضامنی پشت نویس ها، دارنده سفته باید ظرف یک سال از تاریخ واخواست، دادخواست خود را به دادگاه تقدیم کند.
  • اگر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نکند، دعوی او علیه پشت نویس ها پذیرفته نمی شود. دارنده سفته ای که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوی کرده، می تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرف دعوی را پیش از رسیدگی و صدور حکم به نفع او توقیف کند. در این حالت پس از صدور حکم ، دارنده سفته در وصول طلبش از مال توقیف شده، به دیگران تقدم دارد.

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط با مطالبه وجه سفته :

1- مطالبه وجه سفته، وکیل تجاری

2- دفاع از دعوای مطالبه وجه توسط وکیل خوانده

3- مطالبه طلب، مطالبه وجه وکیل دعاوی حقوقی

4- مطالبه وجه،نمونه رای دادگاه و دادخواست

5- مطالبه وجه چک و توقیف اموال

 

 

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر
کلیدواژه ها

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.