تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 18 خرداد 1400
وکیل برای دریافت گواهی انحصار وراثت

 وکیل برای دریافت گواهی انحصار وراثت

برای دریافت سهم الارث می بایست وراث منحصر شوند و تعداد وراث مشخص و منحصر شود. برای این منظور قانونگذار گواهی به نام انحصار وراثت صادر و دراختیار ورثه قرار می دهد. اقدام هر نفر از وراث و اشخاص ذینفع یا وکیل دادگستری آنها برای دریافت گواهی انحصار وراثت کافی است و نیاز به درخواست همگی آنها نمی باشد. پس صدور گواهی انحصار وراثت به درخواست حتی یک نفر از ورثه ممکن است. مرجع صالح تقدیم دادخواست انحصار وراثت نیز دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی در حوزه آن بوده است با توجه به قوانین فعلی صدور گواهی انحصار وراثت را شوراهای حل اختلاف انجام می دهند.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 326

 

مدارک لازم برای درخواست گواهی انحصار وراثت

برای دریافت گواهی انحصار وراثت مدارک ذیل لازم است؛ این مدارک می بایست تهیه و به همراه دادخواست انحصار وراثت به دفتر دادگاه (شورای حل اختلاف تحویل داده شود :

  • شناسنامه متوفی که این شناسنامه می باید توسط اداره ثبت احوال باطل شده باشد.
  • گواهی فوت : اصل و کپی برابر اصل شده این گواهی لازم است
  • استشهادیه محضری : اسامی کلیه وراث باید در فرم مخصوص که توسط دادگستری در اختیار افراد قرار می گیرد نوشته شود و توسط 2 نفر از اشخاصی که وراث و متوفی را می شناسند در یکی از دفاتر اسناد رسمی امضا شده و امضا آنها نیز توسط دفاتر اسناد رسمی گواهی شود این گواهی دال بر منحصر بودن وراث به اشخاص نامبرده است.
  • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی وراثت (که در صورت عدم دسترسی با کمی دشواری از اداره ثبت احوال قابل استعلام است)
  • کپی برابر اصل شده عقد نامه همسر دائمی متوفی
  • وصیت نامه در صورت وجود

قبلا رسید گواهی مالیاتی (مالیات بر ارث) نیز برای صدور گواهی انحصار وراتث الزامی بود ولی نظر به حذف ماده 31 قانون ارائه گواهی حصر وراثت برای صدور گواهی حصر وراثت نیازی به تسلیم اظهارنامه برای افرادی که از ابتدای سال 95 به بعد فوت می کنند نیست و دادگاهها می توانند برای متوفیان بدون اخذ گواهی نسبت به صدور گواهی وراثت اقدام نمایند.

قاضی پرونده پس از بررسی اسناد و مدارک دستور چاپ یک نوبت آگهی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشور را به هزینه متقاضی صادر می کند تا ظرف یکماه اگر فردی اعتراض یا ادعایی درباره پرونده و اموال متوفی داشته باشد به دادگاه مراجعه کند پس از گذشت این مدت در صورت عدم مراجعه معترضی قاضی گواهی انحصار وراثت صادر و علاوه بر انحصار نام وراث، سهم الارث هر کدام را مشخص خواهد کرد

نکته : اگر هرگونه اختلافی ما بین ورثه برای انحصار وراثت وجود داشته باشد شورای حل اختلاف مجاز به رسیدگی نمی باشد و می بایست وراث اقدام به طرح دعوا در دادگاه نمایند. همچنین رسیدگی به دعاوی درباره اثبات نسبت، وصیت، تولیت یا وقف که ممکن است پس از فوت ایجاد شود در صلاحیت دادگاه است و چنین دعاوی حتی با توافق طرفین قابلیت طرح در شورای حل اختلاف را ندارند.

نکته : رسیدگی به دعاوی مرتبط با احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه مانند ارث براساس قواعد همان مذهب و آئین انجام می شود در نتیجه علاوه بر مدارک ارائه شده می بایست نظر مرجع مذهبی مربوط به تقسیم ما ترک همراه دادخواست ارائه شود.

وکیل گواهی انحصار وراثت، در صورت تمایل به استفاده از خدمات وکیل دادگستری یا دفتر وکالت ما جهت اخذ گواهی انحصار وراثت و طی تشریفات درخواست گواهی انحصار وراثت و تقسیم ارث با ما تماس بگیرید.
 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.