تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: جمعه 13 تیر 1399

 ضرورت اصلاح قوانین - رعایت قانون - قانون مداری

امتیاز: Article Rating

اصلاح قوانین و حل مشکلات

متن سخنرانی دکتر علی آزمایش با موضوع ضرورت اصلاح قوانین

 "سخنران به احترام حاضران در یک نشست می آید، بنابراین باید ایستاده در مقابل مردمان سخن بگوید"، گفت: بنده از سال 1359-1360 به این طرف مرتبا گفته ام که این قوانین باید اصلاح بشود.

وی با بیان این نکته که: عملا در دوره قانونگذاری ایرانی هیچگاه برای جامعه ایرانی قانونگذاری نکرده ایم، بلکه همیشه یا تقلید از قوانین دیگران داشته ایم یا قوانین دیگران را ترجمه کرده ایم.

این وکیل دادگستری ادامه داد: " برای حل مشکلات گفتند باید قانون اصلاح شود، فکر می کنید اگر قوانین را اصلاح بکنیم مشکلات چقدر حل می شود" او ادامه داد: حقوق مجموعه قواعدی است قراردادی، در خدمت اجتماع، حقوق برای اداره اجتماع است. شرط وجود قاعده حقوقی وجود اجتماع است.

دکتر آزمایش تاکید کرد: حقوق مستقل از اجتماع وجود ندارد و ضرورت وجودی ندارد.

جامعه انسانی به دلیل تحول پذیری انسان، تحول پذیر است، قواعد اداره کننده این جامعه تحول پذیرند و متحول می شوند. به عبارت امروز در طول زمان اصلاح می شوند، ناپدید می شوند، پدیدار می شوند برحسب نیازهای جامعه، بنابراین به طبع یک قاعده حقوقی ثابت در جامعه انسانی وجود ندارد.

این وکیل دادگستری افزود: قرنها گفتیم که زن فقط یک هشتم بهای اعیانی ارث می برد، چندی پیش در اخبار رادیو بحث مجلس را مطرح کرد که یک فوریت لایحه ارث بردن از کلیه مایملک شوهر در مجلس تصویب شد.

وی افزود: بعد از قرنها که زن یک هشتم اعیانی می برد همین جامعه که همیشه مسلمان بوده همیشه این قاعده را قبول داشته امروز به اینجا رسیده که چرا زن از همه مایملک ارث نبرد؟

وی در تبیین صحبتش گفت: "یک زن و مرد ازدواج می کنند در حالی که 20 یا 25 سال دارند، کم اتفاق می افتد مثل گذشته یک مرد 60 ساله با یک دختر 18 ساله ازدواج کند، زن و مرد در حالی که هردو جوانند به طور مثال در دانشگاه باهم درس خوانده اند، به هم علاقه مند شده اند، باهم ازدواج می کنند.

دکتر آزمایش ادامه داد: بازهم به طور مثال هردو حقوق خوانده اند می آیند پروانه وکالت می گیرند و باهم دفتر می زنند.

این ثروت ادامه پیدا می کند 35 یا 30 سال از ازدواجشان می گذرد و اگر عمرشان به دنیا باشد 50 سال، خوب اینجا مشخص است که زن نمی گوید نصف اموال را به اسم من بکن مخصوصا اگر علاقه ای هم درمیان باشد. در این شرایط زن می گوید: "به اسم من باشد یا به اسم تو باشد چه فرقی می کند."

وی ادامه داد: این نیمی از اموال مربوط به وقتی است که، مرد فوت می کند زن چیزی ندارد بچه ها مادرشان را از خانه بیرون می کنند می گویند این یک هشتم اعیانی، برو دنبال کارت، بچه ها هیچ سهمی در این ثروت ندارند، این انباشته 50 درصد مال زن 50 درصد مال مرد است به حکم عقل، یک هشتم از بهای اعیانی!!!!، اعیانی یعنی چه؟

وی با بیان مطلب بالا گفت: حالا بعد از چندسال رسیدیم به اینکه نمی شود! می خواهم بگویم که قاعده ثابت نداریم. 30 سال است من این بحث را می کنم که ما قاعده ثابت برای اداره جامعه نداریم.

این وکیل دادگستری تاکید کرد: نمی شود به زن توجه نکرد. اکثریت جامعه ما را زنان تشکیل می دهند، اکثر دانشجویان ما را زنها تشکیل می دهند، اکثریت فارغ التحصیلان زن هستند، زن نقش دارد نقشی بسیار عمیق و گسترده.

وی در ادامه بحث خود افزود پس قطعا اصلاح قوانین یک ضرورت است.

مبنای بحث این است که باید قوانین اصلاح بشود اگر قوانین اصلاح شوند مشکلات حل می شود. اما اینگونه اصلاح بشود. اما به این شکل برگشت ما به قانونگذاری است نه به اصلاح قوانین، اصول قانونگذاری صحیح شرط موثر بودن این اصلاح است. یعنی مبانی قانونگذاری را رعایت کنیم، به فرهنگ جامعه توجه کنیم. مبنای اعتقادی، اخلاقی، عرفی و عادات و رسوم، بار تاریخی که این ملت به دوش دارد را برای قانونگذاری و سپس برای اصلاح قانون در نظر بگیریم.

دکتر آزمایش اظهار داشت: خصوصیات روحی افراد جامعه را در نظر بگیریم. البته الزامات بیرونی، بین المللی را نیز باید در نظر بگیریم، برخی از وقایع جدید اتفاق می افتد مثل پدیده های تکنولوژیکی، علمی که هنوز جامعه با آن آشنایی ندارد ولی نیاز هست به اینکه این قانون را داشته باشند مثل رایانه در قانون ما، ولی اینها با نیازهای جامعه با فاصله اندک اصلاح می شوند اما اگر نیازها را شناسایی کرده باشد دیگر نیاز در فاصله اندک تغییر نمی کند، در جامعه زمان می برد تا تغییرات پیدا بشود.

وی همچنین افزود: علاوه براین حکومت مکلف است که شکل قانونگذاری را رعایت کند. شکل قانونگذاری شرایط دارد لسان است. زبان قانونگذاری است. باید زبان مردم باشد نه زبان متخصصین، ولی امروزه کسی چنین حرفی به ما نمی زند و ذهنیت ما که با گسترش آموزش عالی که در این مملکت بازتر شده است، می فهمیم جوان های روی اینترنت با دنیا در ارتباط هستند و مطالب دنیا را می فهمند.

وی ادامه داد: آموزش قانون به زبان ساده وظیفه حکومت است، اینها می شود رعایت صحیح اصول قانونگذاری، رعایت مبانی، رعایت مساله نقش حکومت و قانونگذاری با تمام جزییات که عرض کردم.

دکتر آزمایش با طرح این موضوع که "صحبت بر سر این است آیا اصلاح قوانین در حل مشکلات تاثیر دارد؟" گفت: پس بحث اصلی مشکلات است. مشکلات اجتماعی، عامل واحد ندارد که با عامل واحد پاسخگویی به آنها میسر باشد.

پدیده های اجتماعی معلول عوامل متعددی هستند. نمی گوییم بی شمار ولی متعددند، ساختار اقتصادی مملکت وقتی درهم ریخته باشد، وقتی برنامه اقتصادی منظمی نباشد، وقتی ما حتی قایل نباشیم به اینکه درآمدها و هزینه ها باید در سبدی به نام بودجه منعکس بشود. وقتی قایل به این نباشیم که تورم یک واقعیت اجتماعی است. روزمره به مردم دارد فشار می آورد این ساختار اقتصادی است. اگر تنظیم نکنیم اصلاح قوانین چاره ساز نیست.

وی ادامه داد اما اگر بگویید اصلاح قوانین از باب حل مشکلات اینجوری است مبانی این داستان را باید رعایت کرد. باید دنبال رفع عوامل این مشکلات باشیم. نهایتا همه ساختارها هم سر جای خودشان باشند باز یک مقداری تخطی خواهد شد. یک مقدار به مقررات نیاز پیدا می شود و این تحول روی آن مقدار در قوانین اعمال می شود، در غیر این صورت یک جور قانونگذاری کنیم که مشکلات حل شود، امکانپذیر نیست.

دکتر آزمایش ادامه داد: نقش قوانین در حل مشکلات به این کیفیت قابل بررسی است. این بحث چهارم من است که دارم عرض می کنم. چون همینطوری فصل به فصل، عنوان به عنوان آمدم جلو، این نقش نسبی است.

یعنی فکر این است که قانونی بنویسیم که مشکلات اجتماع را حل کند فکر باطلی است. نقش قوانین در حل مشکلات اجتماعی نسبی است. تازه بعد از رفع آن مشکلات ساختاری که قبلا درباره اش صحبت کردیم.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی کلی،  این ساختارها و این قانونگذاری را می خواهد.

یک برنامه ریزی کلی برای کشور که جزیی از آن قوانین و مقررات هستند. قوانین و مقررات تنظیم کننده روابط بین افراد در جامعه هستند.

اولین روابط باید از یک ساختار صحیح نشات گرفته باشد. یک قانونگذار در یک برنامه ریزی صحیح برای کشور معنا پیدا می کند.

این وکیل دادگستری افزود: سوم، ضرورت به کارگیری حداقل قانون نه حداکثری. هرکجا گیر بیفتیم یک متن قانونی (دوستانی که باز با مجموعه قوانین سروکار دارند) و قطعا برای دفاترشان می گیرند این مجموعه ها را دیده اند و می دانند که از 1367 به بعد مجموعه قوانین سالانه ما به دو جلد افزایش پیدا کرده است.

دکتر آزمایش در پایان سخنرانی خود گفت: نتیجه گیری آخر اینکه استفاده نا به جا از قوانین و استفاده زیاده از حد از قوانین موجب حتک حرمت قانونی است. پس اصلاح قانون در حل مشکلات بسیار موثر است و ضرورت دارد. زیرا جامعه در تحول است. قوانین باید تحول پیدا کنند بخواهیم یا نخواهیم.

اگر اصلاح بر پایه عقل و منطق انجام بشود در حل مشکلات موثر است البته با همه این شرایطی که گفته شد.

 

 

 

مطالب مرتبط با قوانین و مقررات :

1- انواع حقوق و دعاوی (مالی و غیر مالی)

2- ابطال اجراییه ثبتی و ابطال عملیات اجرایی

3- مفهوم و کاربردهای تامین دلیل و حفظ دلایل

4- راه های اعتراض به رأی دادگاه ، واخواهی، تجدیدنظر، فرجام

 

 

ایجاد شده توسط مدیر ارشد
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر
کلیدواژه ها

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.