تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: جمعه 09 اسفند 1398
قوانین حاکم بر روابط ایرانیان خارج

 قوانین حاکم بر روابط ایرانیان خارج

ایرانیان مقیم خارج از حیث احوال شخصیه تابع قواعد ملی ایران هستند. مگر در مواردی که قانون استثنا کرده باشد. از جمله این موارد می توان به ایرانیان غیرشیعه اشاره نمود که مذهب آنها به رسمیت شناخته شده. این قبیل افراد درصورت اقامت در خارج از ایران تابع قواعد و عادات مذهب خودشان هستند.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 937

تصرف و مالکیت و سایر حقوق بر اشیاء منقول یا غیرمنقول


تصرف و مالکیت و سایر حقوق بر اشیاء منقول یا غیرمنقول، تابع قانون مملکتی خواهد بود که اشیاء در آنجا واقع می باشند. معذالک حمل و نقل شدن شیء منقول از مملکتی به مملکت دیگر نمی تواند به حقوقی که ممکن است اشخاص مطابق قانون محل وقوع شیء نسبت به آن تحصیل کرده باشند، خللی وارد آورد.


اسناد

اسناد از حیث تنظیم تابع قانون محل تنظیم خود می باشند.

 

 

دعاوی از حیث صلاحیت محاکم


دعاوی از حیث صلاحیت محاکم و قوانین راجع به اصول محاکمات تابع قانون محلی خواهد بود که در آنجا اقامه می شود. مطرح بودن همان دعوا در محکمه اجنبی رافع صلاحیت محکمه ایرانی نخواهد بود.
لازم به ذکر است احکام صادره از محاکم خارجه و همچنین اسناد لازم الاجراء تنظیم شده در خارجه را نمی توان در ایران اجراء نمود مگر اینکه مطابق قانون ایران امر به اجرای آنها صادر شده باشد.

 

تعهدات ناشی از عقود

 

تعهدات ناشی ازعقود تابع محل وقوع عقد است مگر اینکه، متعاقدین اتباع خارجه بوده و آن را صریحا یا ضمنا تابع قانون دیگری قرار داده باشند.

اهلیت برای معامله کردن:
تشخیص اهلیت هر کس برای معامله کردن بر حسب قانون دولت متبوع او خواهد بود. معذلک اگر یک نفر تبعه خارجه در ایران عمل حقوقی انجام دهد، در صورتی که مطابق قانون دولت متبوع خود برای انجام آن عمل واجد اهلیت نبوده و یا اهلیت ناقصی داشته باشد آن شخص برای انجام آن عمل واجد اهلیت محسوب خواهد شد در صورتی که قطع نظر از تابعیت خارجی او، مطابق قانون ایران نیز بتوان او را برای انجام آن عمل دارای اهلیت تشخیص داد.
حکم اخیر نسبت به اعمال حقوقی که مربوط به حقوق خانوادگی یا حقوق ارثی بوده و یا مربوط به نقل و انتقال اموال غیرمنقول واقع در خارج ایران می باشد شامل نخواهد بود.

 


مطالعه مطالب مرتبط:​

1- ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

2- ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

3- شرایط خروج از کشور برای بانوان

4- خدمات ایرانیان مقیم خارج

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.