تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: چهارشنبه 07 شهریور 1397

 حقوق کارگر - اداره کار - وکیل اداره کار

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1494

خدمات رفاهی کارگران

خدمات رفاهی کارگران :شامل خدماتی است که بخشی از آن توسط دولت و بخشی توسط کارفرما جهت رفاه حال کارگران مهیا می شود.

دولت مکلف است خدمات بهداشتی و درمانی را برای کارگران و خانواده آنها فراهم سازد و همینطور دولت باید با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت مسکن وشهرسازی، شهرداری ها و سایر دستگاههای ذیربط تعاونی های مسکن را جهت خانه دار کردن کارگران فاقد مسکن همراهی و همیاری نماید.

  • کارفرمایان مکلفند بر اساس قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد اقدام نمایند.
  • در خصوص تامین مسکن کارگران خود با تعاونی های مسکن همکاری نمایند
  • همچنین محل مناسبی برای ادای فریضه نماز ایجاد نمایند و شرایط و ساعات کار را در ایام رمضان با همکاری انجمن اسلامی و شورای اسلامی کار طوری تنظیم نمایند که اوقات کار مانع فریضه نباشد و همینطورمدتی ازاوقات کار برای ادای فریضه نماز وصرف افطار وسحری اختصاص دهند.
  • در کارگاههایی که در مناطق دور از مناطق مسکونی ایجاد می شوند کارفرما موظف است سه وعده غذای مناسب و ارزان قیمت (صبحانه ، ناهار ، شام) برای کارگران خود فراهم نمایند که حداقل یک وعده آن باید گرم باشد. در این کارگاهها به اقتضاء فصل ، محل و مدت کار ، باید خوابگاه مناسبی نیز برای کارگران ایجاد شود.
  • در صورت دور بودن کارگاه و عدم تکافوی وسیله نقلیه عمومی، صاحب کار باید جهت رفت وبرگشت کارکنان خود وسیله نقلیه مناسب در اختیار آنان قراردهد.
  • کارفرما موظف است با مشارکت وزارت کار وسازمان تربیت بدنی کشور محل مناسبی برای استفاده کارگران در رشته های مختلف ورزشی ایجاد نمایند. همینطور کلیه کارگاهها موظف اند با نظارت ارگانهای مربوطه در امر سواد آموزی بزرگسالان به ایجاد کلاسهای سواد آموزی بپردازند.

بن کارگری : جزء مزایای رفاهی و انگیزشی کارگر است که در دهه 60 و 70 به صورت کالاهای غیر نقدی در غالب سبد کالایی پرداخت میشد که چند سالی است به صورت نقدی پرداخت می شود که مبلغ آن در سال 96 بدون تغییر نسبت به سال 95 مبلغ 000/100/1 ریال تعییین شده است.

حق مسکن : حق مسکن نیز جزء مزایای رفاهی و انگیزشی کارگر است که به صورت نقدی پرداخت       می شود و در سال 96 مبلغ 000/400 ریال مصوب شد.

کمک هزینه عائله مندی واولاد : مبلغ مشخصی که هر سال توسط شورای عالی کار براساس نرخ تورم مشخص و توسط کارفرما به ازاء هر فرزند به کارگر پرداخت می شود که از سال 94 بر اساس فرمان رهبری (سیاستهای جمعیتی) شرط دو فرزند برداشته شد و تا هر تعداد فرزند به کارگر پرداخت می شود.

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.