تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
ارسال سوال حقوقی و درخواست
آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران
تاریخ انتشار: شنبه 19 تیر 1400

 امکان اجاره سرقفلی توسط ورثه مستاجر

با سلام و احترام. آیا میتوان سرقفلی مغازه رو اجاره داد؟؟ و چه راهی برای درآمدزایی از ملک تجاری سرقفلی برای وراث وجود دارد؟

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 11

بررسی امکان اجاره سرقفلی توسط  ورثه

  • اگر منظور از سرقفلی، حق کسب و پیشه و تجارت موضوع قانون 1356 باشد مطابق ماده  10 این قانون در صورتی که در قرارداد اجاره حق انتقال به غیر به مستاجر داده نشده باشد و یا این که حق انتقال به غیر سلب شده باشد مستاجر و به تبع آن ورثه مستاجر حق انتقال و یا اجاره سرقفلی مغازه مذکور را بدون اخذ رضایت موجر یا قائم مقام وی ندارند و در صورتی که بدون اجازه موجر سرقفی را به غیر اجاره دهند مالکین مغازه می توانند به استناد بند 1 ماده  14 همین قانون اقدام به تخلیه مستاجر با پرداخت نیمی از حق کسب و پیشه (سرقفلی) نمایند. بنابراین اصل بر عدم امکان انتقال سرقفلی مشمول قانون 1356 می باشد  مگر اینکه کتباً این اختیار به او داده ‌شده باشد
  • اما اگر منظور شما از سرقفلی، سرقفلی موضوع قانون 1376 باشد اصولا مستاجر یا ورثه وی حق انتقال سرقفلی را به شخص دیگر دارند مگر این که صراحتا این حق از مستاجر سلب شده باشد و مباشرت مستاجر شرط شده باشد.  در این صورت اگر مستاجر یا ورثه وی اقدام به انتقال سرقفلی ملک تجاری نمایند موجر با پرداخت تمام مبلغ سرقفلی می تواند تخلیه مستاجر را درخواست نماید.
  • بنابراین بسته به این که موضوع قرارداد اجاره شما مشمول کدام قانون اجاره باشد حکم مساله متفاوت می باشد.
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

سوالات خود را جستجو کنید
ارسال سوال حقوقی و درخواست

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.