تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
ارسال سوال حقوقی و درخواست
آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 23 آبان 1402

 محکوم علیه یا بدهکار چک چند بار می تواند دادخواست اعسار بدهد؟

چكى دارم كه خوانده متهم به پرداخت مبلغ ٥٧/٠٠٠/٠٠٠/٠٠٠ شده و دوبار اعسار داده و رد شده مجددا اعسار داده. چيكار كنم نتواند اعسار دهد دوم اينكه چنانچه اعسارش قبول و پيش پرداخت تعيين شود بدون اينكه مبلغي بدهد ايا ميتواند مجددا روى مبلغ پيش پرداخت اعسار دهد؟ در ضمن محكوم علیه در زندان است.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 201

اعسار محکوم به

آیا می شود چندین بار دادخواست اعسار از محکوم به و مبلغ پیش پرداخت داد ؟

  • باید توجه داشت که اعسار امری است حادث و هر زمانی ممکن است شخص متمکنی معسر شود و یا برعکس، شخص معسری دارا و متمکن شود.
  • اینکه یکبار اعسار محکوم علیه رد شده باشد حکم صادره نمی تواند اعتبار امر مختوم بها داشته باشد و محکوم علیه می‌تواند با تقدیم دادخواست اعسار، مجددا ادعای اعسار نموده و با ارائه دلایل و مدارک مقتضی (شامل فرم صورت اموال و استشهادیه) دعوای خود را طرح نماید.
  • بنابراین محکوم له نمی تواند مانع طرح دعوای مجدد اعسار از سوی محکوم علیه گردد.
  • البته با توجه به این که تمامی دعاوی اعساری که محکوم علیه طرح می نماید در همان دادگاه صادر کننده ی حکم محکومیت وی رسیدگی می شود، بنابراین اگر محکوم علیهی که دادخواست اعسار وی یک مرتبه رد شده است بدون اینکه شرایط جدیدی ایجاد شود یا دلیل متفاوتی ارائه شود، اقدام به طرح مجدد اعسار نماید، به جهت اینکه همان قاضی مجددا به این ادعا نیز رسیدگی می کند، احتمال پذیرش ادعای اعسار وی بسیار پایین می باشد.
  • اما در فرضی که شخص مدعی اعسار شود و دادگاه حکم به اعسار وی با تعیین پیش قسط و اقساط صادر نماید، در این صورت شخص محکوم علیه، نمی تواند مجددا اقدام به طرح دعوای اعسار نماید. زیرا یک مرتبه اعسار وی در دادگاه ثابت شده است و قاضی نمی تواند مجددا حکم به اعسار شخص معسر بدهد. بنابراین اگر این شخص، مدعی عدم توانایی در پرداخت پیش قسط یا اقساط باشد، باید با تقدیم دادخواست، تقاضای تعدیل اقساط را از دادگاه صادرکننده اعسار بنماید.

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص تعداد مجاز درخواست اعسار بابت چک

♦  در پاسخ به پرسش شما، اگر محکوم علیه اولین دعوای اعسار خود را خارج از زندان طرح نموده و رد شده است، اکنون اگر از زندان اقدام به طرح دعوای اعسار نماید، با توجه به حادث شدن شرایط جدید، می تواند به استناد اینکه زندانی و فاقد درآمد می باشد، مجددا دادخواست اعسار ثبت نماید و قاضی بسته به شرایط دعوا، حکم مقتضی صادر می نماید.

♦  با توجه به پرسش شما، ظاهرا اعسار ایشان پذیرفته شده و ایشان نسبت به پرداخت پیش قسط اقدام ننموده اند و از این بابت زندانی است. در این حالت اعسار مجدد ایشان پذیرفته نیست و باید نسبت به پرداخت پیش قسط اقدام نموده و اگر مبلغ اقساط تعیین شده برای وی قابل پرداخت نیست، با اثبات این امر، از قاضی درخواست تعدیل اقساط را بنماید.

 

 

مستند قانونی - درخواست اعسار بابت چک

ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی

در صورت ثبوت اعسار، چنانچه مدیون متمکن از پرداخت به نحو اقساط شناخته شود، دادگاه ضمن صدور حکم اعسار ‌با ملاحظه وضعیت او مهلت مناسبی برای پرداخت می‌دهد یا حکم تقسیط بدهی را صادر می‌کند. در تعیین اقساط باید میزان درآمد مدیون و معیشت ضروری او لحاظ شده و به نحوی باشد که او توانایی پرداخت آن را داشته باشد.
تبصره ۱ - صدور حکم تقسیط محکوم‌به یا دادن مهلت به مدیون، مانع استیفای بخش اجراء نشده آن از اموالی که از محکوم‌علیه به‌ دست می‌آید یا مطالبات وی نیست.
تبصره ۲ - هر یک از محکوم‌ٌله یا محکوم‌علیه می‌توانند با تقدیم دادخواست، تعدیل اقساط را از دادگاه بخواهند. دادگاه با عنایت به نرخ تورم براساس اعلام مراجع رسمی قانونی کشور یا تغییر در وضعیت معیشت و درآمد محکوم‌علیه نسبت به تعدیل میزان اقساط اقدام می‌کند.


پاسخ داده شده توسط وکیل مینا کاویانی

 

جهت ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید  - 88019243

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

سوالات خود را جستجو کنید
ارسال سوال حقوقی و درخواست

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.