تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
ارسال سوال حقوقی و درخواست
آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 آبان 1402

 پنهان کردن ازدواج سابق زن از شوهر و تاثیرش در مهریه

باسلام. بنده ۱۸ ساله ازدواج کردم پس از ۱۰ سال زندگی مشترک متوجه شدم خانمم قبل من ازدواج کرده بوده و طلاق گرفته ومرا فریب داده است بخاطر حفظ ابروی خانوادگی سکوت کردم الان میخواهم اقدام کنم راهنماییم کنید لطفا ایشان مهریه اش را اجرا گذاشته ایا به اومهریه تعلق میگیرد ؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 138

تدلیس در نکاح

 

آیا پنهان کردن ازدواج سابق توسط زن از شوهر در مهریه تاثیر دارد ؟

  • قانونگذار در موادی از قانون مدنی در باب نکاح به فسخ نکاح اشاره دارد.
  • یکی از مواردی که می توان به استناد آن نکاح را فسخ کرد تدلیس است. تدلیس به معنای دگرگون ساختن و فریب دادن است و در اصطلاح حقوقی فریبی است که طرف مقابل را مجاب می کند که معامله واقع شود و اگر حقیقت برملا شود امکان انعقاد معامله وجود نخواهد داشت.
  • تدلیس هم به شکل فعل قابل تصور است هم به شکل ترک فعل. یعنی برخی مواقع سکوت و پنهان کردن یک وصف موجب فریب و تدلیس است. 
  • تدلیس در نکاح هم موجبات خیار فسخ است و به استناد آن می توان نکاح را فسخ کرد و هم در قانون مجازات جرم انگاری شده است و قابل شکایت و پیگیری در دادگاه کیفری نیز می باشد. 
  • نکته بعدی در مورد وضعیت مهریه پس از فسخ نکاح است و آن هم ماده 1101 قانون مدنی است و در صورتی است که نکاح قبل از نزدیکی به جهتی از موارد فسخ، فسخ شود. در این صورت زن مستحق مهر نخواهد بود. پس اگر نزدیکی واقع شده باشد زن مستحق تمام مهر است. 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص پنهان کاری زن در ازدواج و تکلیف مهریه

♦  وصف باکره بودن و دوشیزه بودن در زوجه یکی از صفات بسیار مهمی است که در عرف بسیار بر آن تاکید می شود و اگر به جهتی مانند ازدواج سابق این وصف وجود نداشته باشد یا حتی اگر زوجه باکره هم باشد اما ازدواج سابق خود را پنهان کرده باشد باز هم از موارد تدلیس است. چرا که ماهیت تدلیس در فریب است یعنی مدلس (شخص فریب دهنده) علم به این داشته است که اگر صفت واقعی را شرح دهد امکان انعقاد معامله وجود نخواهد داشت. مثلا در همین مثال زوجه علم به این داشته است که اگر به شما می گفت که قبلا ازدواج کرده است قطعا شما از ازدواج با ایشان صرف نظر می کردید.

با تکیه بر توضیحات شما باید گفت اگر همان 10 سال پیش که متوجه تدلیس همسر خود شدید در جهت فسخ نکاح و اعمال خیار فسخ اقدام می کردید ، مهریه منتفی بود چون اعمال خیار فسخ فوریت دارد یعنی به محض اطلاع باید در جهت استفاده از حق فسخ خود اقدام نماید.

♦  علی ای حال شما می توانید دادخواستی مبنی بر فسخ نکاح به دلیل تدلیس تقدیم دادگاه خانواده نمایید و همین طور شکواییه ای نیز تقدیم دادگاه کیفری بکنید چرا که قانونگذار این عمل را جرم انگاری کرده است.

 

 

مستندات قانونی - پنهان کردن ازدواج سابق زن و مهریه

ماده 647  قانون مجازات اسلامی 

چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تکمن مالی، موقعیت‌اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال‌محکوم می‌گردد.

ماده 1128 قانون مدنی

هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.

ماده 1131قانون مدنی

خیار فسخ فوری است و اگر طرفی که حق فسخ دارد بعد از اطلاع به علت فسخ، نکاح را فسخ نکند خیار او ساقط می‌شود به شرط این‌ که علم به حق فسخ و فوریت آن داشته باشد تشخیص مدتی که برای امکان استفاده از خیار لازم بوده بنظر عرف و عادت است.

 


پاسخ داده شده توسط کارشناس حقوقی ما

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

سوالات خود را جستجو کنید
ارسال سوال حقوقی و درخواست

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.