تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
ارسال سوال حقوقی و درخواست
آرشیو سوالات حقوقی از وکلای دادگران
تاریخ انتشار: شنبه 20 شهریور 1400

 امکان تخلیه آپارتمان در شرایط کرونا

سلام بنده مالک هستم و در شرایط کرونا به مستاجرم گفتم که خونه رو خالی کنه ولی میگه وام کرونا گرفتم و نمیتونی بیرونم کنی در صورتی که به واحدم نیاز دارم به دلیل نزدیکی محل کارم . حالا باید چیکار کنم؟

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 9

مقررات تخلیه آپارتمان مسکونی در شرایط کرونا

  • تخلیه مورد اجاره در پایان مدت قرارداد، یکی از ویژگی هایی است که در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ پیش بینی شده است.
  • در ماده ۳ قانون روابط موجر و مستاجر در دو نوع اجاره نامه عادی و  رسمی تمهیداتی را پیش بینی کرده است.
  • یکی از ویژگی هایی که در قانون روابط موجر و مستاجر ۱۳۷۶ وجود دارد، تسریع در تخلیه مورد اجاره پس از پایان مدت آن است؛ ماده ۳ قانون روابط موجر و مستاجر ۷۶ تخلیه فوری در اجاره نامه های رسمی و عادی را پیش بینی کرده است که ظرف یک هفته تخلیه ملک مسکونی انجام خواهد شد؛ 
  • اما به دلیل اینکه مدت اجاره به إتمام رسیده است و پایان اجاره از أسباب انحلال اجاره است، مستاجر موظف است عین مستاجره را تخلیه و تسلیم  موجر کند؛ ماده ۴۹۴ قانون مدنی هم‌ دراین باره تصمیم گیری کرده است از تاریخ منقضی شدن مدت اجاره اگر مستاجر به تصرف خود ادامه دهد موجر مستحق دریافت اجرت المثل ایام تصرف است.
  • در نتیجه وضع حقوقی مستاجر در پایان اجاره در دو مرحله ممتاز جداگانه بررسی می‌شود :

۱- پیش از مطالبه مالک؛ که مستاجر در حکم امین است و مسوول نقص و عیب ناشی از تعدی و تفریط نخواهد بود ولی اگر استیفا منفعت کرده 

باشد مستحق پرداخت اجرت المثل است.

۲- پس از مطالبه مالک؛ که مستاجر در حکم غاصب است و ضامن عین و منافع تلف شده است.

  • موجر می‌تواند دعوای تصرف دعوانی علیه مستاجر أقامه کند این دعوا به وسیله یک اظهارنامه رسمی به مستاجر ابلاغ می‌شود که البته یک ماه پیش از پایان مدت اجاره انجام می‌شود و بعد از گذشت یک ماه مستاجر منصرف به عنوان متصرف به عدوان محسوب خواهد شد.(بند ۱ماده  ۱۰ قانون اصلاح جلوگیری از تصرف عدوانی ۱۳۵۲)
  • نتیجتا باید گفت که قانونگذار از موجر جهت تخلیه ملک پس از انقضاء موعد حمایت کرده است و نیازی به انتقال سند نیست و با توجه به موارد فسخ یا انقضاء قرارداد می‌توان حکم تخلیه ملک را از دادگاه تقاضا کرد.
  • اما طبق مصوبه جلسه ۷۲ ستاد مقابله با کرونا بنده ۳ در این زمینه تصریح دارد و مواردی را مستثنی قرار داده است؛
  • با عنایت به استمرار شرایط بیماری کرونا، کلیه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که از تاریخ ابلاغ این مصوبه تا پایان سال ۱۴۰۰ مدت زمان اعتبار آنها به اتمام می‌رسد، در صورت عدم توافق طرفین و تمایل مستاجرین، به مدت یک سال به صورت خودکار تمدید می‌گردد. موارد ذیل از شمول این حکم مستثنی می‌باشد: چنانچه موجر و افراد تحت تكفل وي صرفاً مالك همين واحد مسكوني مورد اجاره بوده و نياز (مالك و افراد تحت تكفل) موجر به ملك مسكوني مورد اجاره براي سكونت، توسط مرجع صالح رسيدگي كننده احراز شود.
  •  

 

مواد قانونی قابل استناد - تخلیه ملک استیجاری

ماده 494 - عقد اجاره به محض انقضاءمدت برطرف می شود واگرپس از انقضاءآن مستاجرعین مستاجره را بدون اذن مالک مدتی در تصرف خود نگاه دارد موجربرای مدت مزبورمستحق اجرت المثل خواهد بود اگرچه مستاجراستیفاء منفعت نکرده باشد و اگربا اجازه مالک درتصرف نگاهدار دوقتی باید اجرت المثل بدهدکه استیفاءمنفعت کرده باشدمگراینکه مالک اجازه داده باشدکه مجانااستفاده نماید.

ماده 3- پس از انقضای مدت اجاره بنا به تقاضای موجر یا قائم‌مقام قانونی وی تخلیه عین مستاجره در اجاره با سند رسمی توسط دوایر اجرای‌ثبت ظرف یک هفته و در اجاره با سند عادی ظرف یک هفته پس از تقدیم تقاضای تخلیه به دستور مقام قضایی در مرجع قضایی توسط ضابطین قوه‌قضاییه انجام خواهد گرفت.

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل متخصص دعاوی ملکی و تخلیه

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

سوالات خود را جستجو کنید
ارسال سوال حقوقی و درخواست

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.