تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
نمونه آراء محاکم دادگستری
تاریخ انتشار: یکشنبه 17 فروردین 1399
پرونده حقوقی فسخ معامله - خیار عیب

 پرونده حقوقی فسخ معامله - خیار عیب

در یک نگاه کلی خیارات (اختیار فسخ معامله) به دو نوع خیارات قانونی و خیارات قراردادی تقسیم می شود.منظور از خیارات قانونی آن دسته از خیارات و حق فسخ است که قانون به یک یا هر دو طرف معامله داده، صرفنظر از اینکه در قرارداد آمده باشد یا نه.از جمله خیارات قانونی می توان به خیار عیب، خیار غبن، خیار تدلیس، خیار مجلس، خیار حیوان، خیار تأخیر ثمن، خیار تعذر تسلیم، خیار تبعض صفقه اشاره کرد.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 2950

نمونه پرونده فسخ قرارداد به دلیل عیب 

 

 

دادخواست فسخ معامله به دلیل عیب

نام مجتمع قضايي : مجتمع قضايي شهيد باهنر
کلاسه پرونده :  ............
خواهان : حسن  .............
خواندگان : آقاجان ...........

خواسته : دریافت ما به التفاوت اعمال خیار عیب

دلايل و منضمات دادخواست :  

1- قرار داد مورخ 94/5/15

2- اظهارنامه شماره .......... مورخ 94/5/25 

3- قرار تامین دلیل ونظریه کارشناس منتخب شورای حل اختلاف

شرح دادخواست در یافت مابه التفاوت خیار عیب :

در مورخ 94/5/18 با یک قرار داد عادی اتومبیل سمند خویش را به شماره پلاک ................. را با تعیین ارزش 50/000/000 با اتومبیل 206 متعلق با خوانده به شماره پلاک ................ را با تعیین ارزش 46/000/000 تومان در قبال پرداخت ما به التفاوت معادل 4/000/000 تومان معاوضه نمودم متاسفانه چند روز بعد متوجه شدم با مراجعه به تعمیرگاه متوجه گردیدم اتومبیل سمند تصادف شدید داشته است ، با مراجعه به شورای حل اختلاف جهت قرار تامین دلیل اقدام نمودم که موضوع به کارشناس ارجاع گردید و چپی بودن خودرو مورد تصدق کارشناس قرار گرفته و قیمت واقعی سمند 44/500/000 تومان برآورد گردید ، اخذ ما به التفاوت قیمت مورد تراضی وقیمت معیوب وخسارات دادرسی مورد درخواست است.

 

 

صورتجلسه دادگاه - فسخ معاملعه به دلیل عیب :

جلسه دادرسی دروقت مقرر تشکیل است، علیرغم ابلاغ  قانونی خوانده حضور ندارد ولایحه ای نیز وصول نگردیده است ،خواسته خواهان به شرح مبضوط در دادخواست است ، در پاسخ به سئوال مبنی بر قیمت روز خودرو سمند وعلت عدم تشخیص بیان می نماید که قیمت خودرو سمند و سالم از لحاظ موتوری و بدنه همان 46/000/000 تومان است ولی تعمیر وعیب خودرو به نحوی بود که من قادر به تشخیص نبودم  و در آنها نیز به این مطلب اشاره ای ننمودند.
جهت  روشن شدن این مطلب که آیا عیب خودروبه نحوی بود که من قادر به تشخیص نبودم  و در آنها نیزبه این مطلب اشاره ای ننمودند .
جهت روشن شدن این مطلب که آیا عیب خودرو برای افراد عادی قابل تشخیص بوده یا خیر با تعیین وقت احتیاطی جهت حصول نظریه کارشناس ، قرارارجاع به کارشناس صادر می گردد تعیین می گردد .


نظریه کارشناس در مورد فسخ معامله و خیار عیب 

پس از بازدید از خودرو مشخص گردی این خودرو تصادف نسبتاً شدید داشته و شاسی آن کشیده شده و در اصطلاح بازار به این خودروها چپی می گویند ولی تعمیر و بازسازی خودرو به نحوی است که توسط افراد عادی قابل تشخیص نمی باشد و قیمت 44/500/000 تومان ارزش تایید می گردد .
نظریه به طرفین ابلاغ ودر فرصت یک هفته ای جهت ارائه اعتراض به نظریه کارشناس خواهان حاظر وبا روئیت نظریه اعلام نموده اعتراضی ندارد و اعتراضی از خواهنده وصول نگردیده است .

 

 

رای دادگاه - فسخ معامله به دلیل عیب

در خصوص دعوی خواهان حسن ............. به طرفیت آقای آقاجان ............ به خواسته مندرج در دادخواست تقدیمی به جهت آشکار نبودن عیب در موقع خرید و عدم بیان عیب عمده توسط فروشنده و با توجه به اینکه خوانده علیرغم ابلاغ قانونی حضور نیافته و قرارتامین دلیل و نظریات کارشناسی مبنی بر معیوب و به اصطلاح چپی بودن خودرو و اینکه تشخیص موضوع نیز توسط افراد عادی مقدور نبوده است مستنداً به مواد 422 و423 و427 قانون مدنی خوانده به پرداخت مبلغ 1/500/000 تومان ما به التفاوت معیوب و قیمت حقیقی محکوم می گردد .
رای صادره غیابی و ظرف مدت 20 روز وفق مقررات قابل واخواهی در دادگاه صادر کننده رای خواهد بود وظرف مدت 20 روز پس از ابلاغ موافق قانون قابل تجدید نظر در دادگاه تجدیدنظر استان خواهد بود .

 

 

نظر نهایی - فسخ معامله و خیار عیب

در پرونده مطروحه علیرغم عدم حضور خوانده ویا ارائه لایحه دفاعیه ای به جهت اینکه خواسته با تامین دلیل ونظریات کارشناسی اثبات گردیده ونظریات نیزمطابق با اوضاع واحوال قضیه است بنابراین رای صادره موافق اصول ومقررات صادر گردیده واشکالی بر آن وارد نیست .

 

 

مطالب مرتبط با فسخ قرارداد :

1- انواع عقود در قانون مدنی، وکیل متخصص عقود و قراردادها

2- شرایط اساسی صحت معاملات، انواع عقود و معاملات

3- مطالبه خسارت تاخیر در انجام تعهد و وجه التزام

4- تنظیم سند مالکیت خودرو، نکات مهم و رای دادگاه

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.