تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
نمونه آراء محاکم دادگستری
تاریخ انتشار: جمعه 21 آذر 1399
شکایت و حکم فحاشی - تهدید - توهین - قذف

 شکایت و حکم فحاشی - تهدید - توهین - قذف

جرائم علیه حیثیت افراد و حیثیت جامعه در یک دسته بندی کلی تحت همین عنوان قرار می گیرد و مهم ترین مصادیق ان عبارت است از توهین، فحاشی، تهدید، نشر اکاذیب،افترا، اشاعه فحشا، قذف وجرایمی از این دست از مجموعه جرایم ذکر شده صرفاً قذف دو ویژگی منحصر به فرد دارد یکی اینکه حق است و به ارث می رسد دوم اینکه از جمله جرایم مستوجب حد است.در ادامه یک نمونه شکواییه با موضوع تهدید و توهین و فحاشی و نیز رای مرجع رسیدگی با همین موضوعات آورده می شود.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 37654

 

نمونه شکواییه جرم تهدید و توهین و فحاشی

شاکی :  خانم مریم ...........  
مشتکی عنه : خانم زهرا ..........
موضوع جرم : توهین، افترا، تهدید، قذف
محل وقوع جرم : کیلومتر 9 جاده مخصوص کرج – روبروی پارس خودرو ...................
تاریخ وقوع جرم : 90/09/20
دلایل  و منضمات :

1- شهادت شهود و اظهارات مطلعین

متن شکواییه تهدید و توهین و فحاشی

ریاست محترم دادسرای تهران
با سلام وتقدیم احترام

به استحضار می رساند مشتکی عنه مدتی است که به اشکال مختلف از جمله مراجعه به محل کار و تماس تلفنی اقدام به فحاشی،تهدید،توهین و قذف موکل محترم خانم مریم .......... می نماید و به ایشان نسبت ناروای داشتن رابطه جنسی نامشروع با همسر خود آقای کریم ............. را داده است. این عمل به خصوص در تاریخ 20/9/90 با مراجعه مشتکی عنه به محل کار موکل خانم مریم ........انجام شده است که بدینوسیله از حضرتعالی تقاضا می شود دستور فرمایید اقدام مقتضی در مورد تحقیق و تعقیب متهم انجام شود.

 

 

رای دادگاه تهدید و توهین و فحاشی

به تاریخ : 90/12/21        کلاسه پرونده : .......         شماره دادنامه : ......
مرجع رسیدگی : شعبه 1167 دادگاه عمومی (جزائی) تهران – مجتمع قدس
شاکی : خانم مریم .......... با وکالت مسعود محمدی به نشانی : میدان فاطمی میدان گلها ......
متهم : خانم زهرا ..........به نشانی: تهران –خ شریعتی ............
اتهام:

1- تهدید

2- توهین به اشخاص عادی

3- افتراء
گردشکار: به تاریخ (89/4/9) در وقت فوق العاده جلسه دادگاه عمومی شعبه 1161 تهران بتصدی امضاءکننده ذیل تشکیل است دادگاه با بررسی محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و بشرح ذیل مبادرت به صدوررای می نماید.

رای دادگاه فحاشی (قذف) و توهین :

محکمه با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح ذیل مبادرت بصدور رای مینماید.
در خصوص اتهام خانم زهرا ......... فرزند: عبداله با وکالت جواد ....... و مریم ...... دایر به توهین و تهدید موضوع شکایت خانم مریم ....... با وکالت مسعود محمدی نظر به محتویات پرونده شکایت شاکی،شهادت شهود و گزارش مرجع انتظامی کیفرخواست صادره از طرف دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه 10 تهران و انکار بلاوجه متهم بزهکاری ایشان محرز است عمل مجرمانه منطبق است با مواد 608 و 699 قانون مجازات اسلامی لذا محکمه با رعایت مواد 18 و47 قانون مجازات اسلامی و رعایت بند دوم وسوم قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین از بابت توهین به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی و از بابت تهدید به پرداخت مبلغ پنج میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس محکوم می نماید اما در خصوص اتهام دیگر متهم دایر به قذف با عنایت به انکار متهم و به لحاظ شبهه موجود و با توجه قاعده((ء)) و حاکمیت اصل بر برائت شرعیه مستندا به اصل 37 قانون اساسی جمهوری اسلامی رای برائت متهم موصوف از حیث بزه قذف صادرو اعلام می گردد رای صادره حضوری است و ظرف بیست روز قابل رسیدگی تجدیدنظرخواهی در مرجع تجدیدنظر استان تهران میباشد.

 

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
وکیل متخصص دعاوی کیفری خود را انتخاب کنید، حضوراً به وی مراجعه کنید و در دفتر خود وکیل به وی یک وکالت دادگستری برای پیگیری یا دفاع از شکایت توهین اعطا نمایید.برای پیدا کردن وکیل دعاوی کیفری نیز شاید بهترین و سریع ترین راه جستجوی عبارت ((وکیل برای دعاوی کیفری)) در سایت گوگل و موتورهای جستجو و مطالعه محتویات سایت آن وکیل و در نهایت پی بردن به میزان دانش، تخصص و تبحر آن وکیل است.
دادسرای محل وقوع جرم صلاحیت رسیدگی به جرم توهین را دارد.در خصوص تشخیص دادسرای محل وقوع جرم اختلاف هست به خصوص زمانی که توهین از طریق پیامک یا سیستم های مخابراتی یا اینترنت انجام می شود.مطابق یک نظر صحیح زمان و مکانی که مخاطب پیام را دریافت می کند، زمان و مکان وقوع جرم است.
بر اساس ماده 608 قانون مجازات اسلامی مجازات توهین ساده یا توهین به اشخاص عبارت است از : 1 تا 74 ضربه شلاق و یا 50 هزار ریال تا 1 میلیون ریال جزای نقدی.همانطور که از لحن این ماده بر می آید قاضی فقط یکی از این مجازات ها را اعمال خواهد نمود که از باب تشدید مجازات امکان جمع آنها هم وجود دارد.توهین به مقامات رسمی و حکومتی که در ماده 609  قانون فوق الذکر آمده است علاوه بر دو مجازات مذکور در بالا مجازات حبس از سه ماه تا شش ماه را می تواند به همراه داشته باشد.
 در یک بسته بندی کلی توهین و فحاشی به سه دسته زیر تقسیم می شود : الف) توهین ساده یا توهین به اشخاص (ماده 608 قانن مجازات اسلامی) ب) توهین به مقامات و مسئولین (ماده 609 قانون مجازات اسلامی) ج) قذف (ماده 245 به بعد قانون مجازات اسلامی)
توهین از جمله جرایمی است که به مجرد رضایت شاکی یا انصراف وی از پیگیری دعوا مجازات منتفی خواهد شد.
بله. بنا به تشخیص قاضی صدای ضبط شده یا فیلم هم می تواند دلیل یا به عبارت بهتر اماره و ایجاد کننده علم قاضی برای اثبات توهین و فحاشی باشد.
دلایل اثبات توهین مانند سایر جرایم و مجازات های تعزیری می تواند یک یا چند دلیل از دلایل اثبات دعوای کیفری باشد.دلایل اثبات دعاوی کیفری : الف) سند، نوشته یا هر نوع مکتوب ب) اقرار مرتکب ج) شهادت شهود د) هر نوع اماره مانند: صدای ضبط شده یا پیامک که موجد علم قاضی باشد.
بله.ارسال پیامک در صورت وصول به مخاطب نیز می تواند دلیل اثبات جرم توهین باشد.
حسب مورد و با توجه به نوع توهین در دادسرا یا دادگاه کیفری دو.
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.