تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: یکشنبه 25 آبان 1399
توقیف منزل مسکونی و آپارتمان بابت مهریه

 توقیف منزل مسکونی و آپارتمان بابت مهریه

منظور از توقیف اموال یا تامین خواسته این است که خواهان در دعوای حقوقی قبل از صدور حکم با پیش دستی و آینده نگری و در جهت جلوگیری از انتقال اموال توسط خوانده اقدام به مطالبه حقوق مالی خود به همراه تقاضای توقیف و تامین خواسته بنماید.دعوای مطالبه مهریه از این جهت تفاوتی با سایر دعاوی ندارد و به طور کلی و در اجرای قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و قانون آیین دادرسی مدنی و لحاظ مستثنیات دین، زن می تواند اموال شوهر خود را در قالب مطالبه مهریه توقیف نماید البته در خصوص توقیف منزل مسکونی شرایط ویژه ای وجود دارد که باید رعایت شود.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 17988

 

توقیف منزل بابت مهریه

در قالب یک مثال توضیح می دهیم که آیا می توان منزل مسکونی را بابت مهریه توقیف کرد یا خیر؟

موردی را در نظر بگیرید که خانمی پس از ترک منزل مهریه خود را مطالبه کرده و از طرف دادگاه توقیف اموال گرفته است و دادگاه بابت توقیف اموال، یک چهارم حقوق مرد را توقیف می کند، اکنون آیا زن می تواند منزل مسکونی که مرد در آن سکونت دارد را توقیف نماید؟

باید گفت توقیف منزل مسکونی در مرحله تامین خواسته و یا همان توقیف اموال بلامانع است ولی مرد می تواند به توقیف اعتراض و به عنوان مستثنیات دین درخواست رفع آن را از دادگاه بخواهد ولی اگر در مرحله اجرای حکم باشد معمولا منزل مسکونی توقیف نمی شود ولی با این حال رویه مختلفی در مورد توقیف ملک بین قضات  وجود دارد به هر صورت اگر منزل توقیف شود می توان به توقیف آن اعتراض نمود که تشخیص این که مستثنیات هست یا نه بر عهده دادگاه می باشد.

در صورتی که منزل به صورت قولنامه فروخته شده باشد و سند ملکی نداشته باشد هم اگر ثابت شود که مربوط به مرد است با هم قابل توقیف است.

 پرداخت مهریه بعد از محکومیت و صدور اجراییه خواهد بود و اگر تا قبل از اجرا مرد دادخواست اعسار بدهد و مهریه قسطی بشود زندان ندارد ولی اگر اعسار صادر نشود  مرد به علت عدم پرداخت مهریه به زندان معرفی خواهد شد.

 

 

 

مطالب مرتبط با مهریه  :

1-  مطالبه مهریه، توقیف اموال، وکیل مهریه

2- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

3- روشهای توقیف اموال شوهر بابت مهریه وکیل مهریه

4- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

ثبت امتیاز
پرسش و پاسخ‌های متداول
هر چیزی که مالیت داشته و متعلق به محکوم علیه (زوج) باشد قابل توقیف است به جز مستثنیات دین.
دو روش برای مطالبه مهریه و توقیف اموال وجود دارد : 1- مراجعه به اداره اجرای ثبت و درخواست صدور اجراییه و توقیف اموال بدهکار 2- مراجعه به دادگاه خانواده و مطالبه مهریه به همراه توقیف اموال یا تامین خواسته
مصادیق مستثنیات دین عبارتند از : 1- مسکن متعارف و مورد استفاده محکوم علیه و خانواده او 2- ابزار و ادوات کار و امرار معاش 3- وسایل متعارف منزل 4- آذوقه معمول و متعارف
برای توقیف اموال، متقاضی و خواهان هم می تواند همزمان با دادخواست درخواست بدهد و هم بعد از آن تا پایان دادرسی.البته در مرحله اجرا هم نتیجه صدور اجراییه به درخواست خواهان توقیف اجرایی اموال است.
نظرات
احمدموسوی
ﺳﻪشنبه, 16 اردیبهشت,1399
همسرم سند قولنامه ی خانه م را دزدیده و جواب اظهارنامه م را داده که دروغ میگی. و مدت سه ماه منزل ترک کرده دادگاه هم رای ب نفقه برای خانمم و فرزندم ماهیانه یک میلیون ششصد داده و بیست روز مهلت اعتراض داده ایا اگر درخواست طلاق بدهم منزلم ک نود متر کلنگی میباشد بعنوان مهریه پنجاه و پنج عدد توقیف خواهد شد یا امیدی هست قسط بندی کنم و ضمنا وکیل بگیرم خیلی بهتره یا نه

پاسخ وکیل :
در واقع ضاهراً سوال شما این است که آیا امکات توقیف و اجرای حکم از محل یک آپارتمان مسکونی که سند هم ندارد وجود دارد یا خیر ؟ تشخیص مستثنیات دین کاملاً با قاضی است آنچه قانون گفته این است که مسکن مورد نیاز و ودر شان محکوم علیه قابل توقیف نیست.ولی دیده شده است که گاهی قضات شان و نیاز را به طور مخصوصی و متفاوت از عرف تفسیر می نمایند و دیده شده است که گاهی قسمتی از یک مال را جزء مستثنیات دین تشخیص داده و قسمتی را حق محکوم له.
اسماعیل
شنبه, 26 تیر,1400
با سلام اگه خونه جز مستثنیات دین هستش پس چرا برادر من که یه خونه ۱۵۰متری پدری داریم که پدرم فوت کردن و من و خانوادم در آن زندگی می‌کنیم زن داداشم گرفته و حکم زدن به نامشم اومده بریم دادگاه بکنیم به نامش ،سهم الرث داداشم از خونه که هنوز به اسم مرحوم پدرم هست شده به نامش ؟ آیا راهی داره بگیم ما ۵نفر و داداشم همین یه خونه رو داریم و مستثنیات دین هستش؟ اصلا چرا دادگاه جز مستثنیات دین نکردش؟؟؟ ممنون از پاسخ گو ایتون
محبی
یکشنبه, 16 آبان,1400
سلام خسته نباشید بند قیم پسرم هستم ایشان مهجور هستند و همسرش اونه مهریه اش را اجرا گذاشته می تونن رو خونه ای ک سند شده مهریه گرفت یعنی خونه را ب جای مهریه از طرف دادگاه بهش بدن یا فقط توقیف میشه
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.