تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 20 آبان 1399
چه زمانی نفقه به زن تعلق می گیرد ؟

 چه زمانی نفقه به زن تعلق می گیرد ؟

بعد از ازدواج و جریان صیغه نکاح رابطه زوجیت ایجاد شده و به موجب قانون برای مرد و زن (زوج و زوجه) حقوقی ایجاد می شود از جمله ی این حقوق و تکالیف تکلیف مرد به پرداخت نفقه و حق زن برای دریافت نفقه است.با این وجود گاهی قانون گذار به دلایلی زن را از دریافت نفقه محروم نموده و به مرد این حق را داده که علی رغم آن قاعده کلی به همسر خود نفقه ندهد و چون این جواز از سوی قانون گذار است نمی توان مرد را به خاطر ندادن نفقه تحت تعقیب قرار داده یا علیه وی دادخواست مطالبه نفقه داد.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 26876

 

شرایط تعلق نفقه به زن

تعلق نفقه وابسته به تمکین زن از همسر خود است.از آنجایی که در جامعه ما مسئولیت خانواده از خصائص مرد به شمار می‌رود، قانونگذار وی را موظف به تأمین معاش اهل خانه می‌داند، اما این قانون استثنائاتی نیز دارد و در حقیقت در برخی موارد به مرد اجازه داده شده که از پرداخت نفقه خودداری کند.
به بهانه اشتغال زن نمی‌توان از پرداخت نفقه خودداری کرد
ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی اصلاحی مصوب ۱۳۸۱
نفقه را برابر با همه نیازهای "متعارف" و متناسب با وضعیت زن دانسته و مقرر می‌دارد: نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.
آنچه از ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی برمی‌آید این است که وضعیت و ا
حتیاجات زن به طور متعارف ملاک عمل است نه وضعیت مرد.
به طور قطع، اگر زن از خانواده متمکنی باشد، شوهر به ناچار باید وسایل زندگی او را آن چنان که شأن و وضع اجتماعی و خانوادگی او اقتضاء می‌کند، فراهم کند.
این در حالی است که حتی اگر زن درآمد مستقلی داشته باشد، شوهر نمی‌تواند به این بهانه که زن شخصا قادر به کسب درآمد است، از
پرداخت نفقه خودداری کند.
 

در چه مواردی زن مستحق نفقه نیست

با توجه به اینکه تعلق نفقه وابسته به تکمیل کامل (خاص و عام) است، در صورتی که زن از همسر خود تمکین نکند، "ناشزه" محسوب شده و نفقه به وی تعلق نمی‌گیرد که البته بار اثبات عدم تمکین زن، بر دوش مرد خواهد بود.
با توجه به اینکه تعلق نفقه وابسته به تکمیل کامل (خاص و عام) است، در صورتی که زن از همسر خود تمکین نکند، "ناشزه" محسوب شده و نفقه به وی تعلق نمی‌گیرد

 

 

ضمانت اجرای نفقه زن

ضمانت اجرای مدنی نفقه در موارد ۱۱۱۱ و ۱۱۱۲ و ۱۱۲۹ قانون مدنی در نظر گرفته شده است.
ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده جدید مصوب ۱۳۹۱ ضمن نسخ ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی، مجازات کیفری ترک انفاق را تعیین کرده و جرم مزبور را از جرایم قابل گذشت به شمار آورده است.ذکر این نکته قابل اهمیت است که زن می‌تواند نفقه زمان گذشته خود را مطالبه کند و برای وصول آن در دادگاه اقامه دعوی کند.

 

 

میزان نفقه چقدر است؟

در قانون میزان مشخصی برای نفقه تعیین نشده است اما بطور کلی مواردی از جمله جایگاه خانوادگی و اجتماعی، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و از همه مهمتر وضع مالی مرد، در میزان نفقه تاثیر گذار است.
 
 

 

ثبت امتیاز
نظرات
Mahdi
جمعه, 26 آذر,1400
من تمام وسایل مورد نیاز برای همسرم فراهم میکنم اعم از پوشاک و وسیله منزل و وسیله تفریحی ولی همچنان اسرار دارند که بنده به ایشون ماه به ماه نفقه بدم.در صورتی که من از ایشون درخواست رابطه زناشویی دارم امتناع میکنند.ممنون میشم راهنمایی بفرماید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.