تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: یکشنبه 14 فروردین 1401
روش مطالبه و استرداد جهیزیه توسط زن از شوهر

 روش مطالبه و استرداد جهیزیه توسط زن از شوهر

اموالی که تحت عنوان جهیزیه از سوی زن به زندگی مشترک برده می شود در مالکیت زن می باشد و او می تواند هر گونه اقدامی که بخواهد با آن انجام دهد و مرد در این خصوص تنها حق استفاده از جهیزیه را دارد و بر آن اموال مالکیتی نخواهد داشت. بنابراین زوجه پیش از طلاق نیز می تواند اقدام به استرداد جهیزیه خود نماید هر چند که به لحاظ عرفی معمولا دادخواست استرداد جهیزیه در حین دعوای طلاق به دادگاه ارائه می شود.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1896

استرداد جهیزیه

 

شرایط دعوای استرداد جهیزیه

  • اگر میان زن و شوهر اختلافی پیش بیاید که منجر به استرداد جهیزیه توسط زوجه شود، باید جهیزیه به زوجه مسترد گردد. چرا که جهیزیه ای که در اختیار شوهر قرار میدهند از نظر عرفی، عاریه است یعنی زوج، حق استفاده از جهیزیه را به عنوان اثاث البیت، در زندگی مشترک خود با همسر و فرزندانش دارد و ضامن عین آن است و در شرایطی که زن به برگرداندن آن تصمیم میگیرد، باید آن مقدار از جهیزیه را که باقی مانده است، پس دهد.
  • اگر بعضی از اقلام جهیزیه را شوهر با زیاده روی یا کوتاهی در مصرف، تلف کرده یا بدون اذن زوجه، فروخته باشد، بنابر نوع مورد، ضامن مثل یا قیمت یوم التلف آن خواهد بود.
  • نکته قابل توجه این است که زن، اجازه انتفاع از جهیزیه را به شوهر خود داده و نمیتواند به اتهام استفاده زوج از جهیزیه، شکایت کرده یا به علت استفاده از جهیزیه، اجرت المثل دریافت کند، مگر آنکه زوجین در این امر توافق کنند و یا زن، شوهر را منع کند که در این صورت، هرگاه شوهر از آن ها استفاده کند، غاصب است.
  • در صورتی که زن ثابت کند که شوهر، جهیزیه را به عمد و تقصیر تلف کرده، میتواند ضرر و زیان را مطالبه کند.
  • لازم به ذکر است ا گر شوهر، به نام بدهکار، ملزم به پرداخت دیون به اشخاص ثالث باشد، در صورت اثبات زن مبنی بر اینکه اثاثیه خانه جزء جهیزیه اوست، طلبکاران نمیتوانند این اثاثیه را توقیف یا تملیک نمایند.

مدارک لازم دعوای استرداد جهیزیه

در زمان ارائه دادخواست استرداد جهیزیه در دادگاه، باید فتوکپی مصدق رونوشت سند ازدواج و لیست اجناسی که تحویل زوج شده، یعنی لیست سیاهه، به امضای زوج رسیده باشد و بعد از برابر با اصل کردن، لیست مزبور ضمیمه دادخواست شود.

مشکل اصلی جایی است که سیاهه جهیزیه، با امضای زوج در دست نباشد. چون درباره اموال منقول و اثاث خانه، داشتن سند خرید و نگهداری آن امری نامتعارف است، ا گر شوهر یا طلبکاران ادعا کنند که این اموال به مرد تعلق دارد و زن مدعی شود که آن ها را به عنوان جهیزیه به خانه شوهر آورده، دادگاه سند یا شاهدی برای اثبات مالکیت نمییابد و ناچار باید به استناد ظواهر و امارات، حکم دهد که همان سیاهه جهیزیه است. در این صورت، ا گر زن، فا کتورهای معتبر خرید و شهادت شهود و قبض بارکش های شهری را که ناقل جهیزیه به نشانی زوج بوده اند در اختیار داشته باشد، میتواند از این امکانات به عنوان قراین، استفاده کند.

 

 

مراحل استرداد جهیزیه

جهیزیه به معنای مالی که زن، طبق رسم در موقع ازدواج، با خود به منزل شوهر میبرد و علاوه بر استفاده خود، به شوهر نیز اباحه انتفاع آن را میکند. این مال، در مالکیت زن خواهد ماند و شوهر مالک آن نمی شود. زن می تواند هر زمان که بخواهد جهیزیه را پس بگیرد و این امر تنها مختص به زمان جدایی نمی باشد.

جهت استرداد جهیزیه زن باید دادخواستی مبنی بر استرداد جهیزیه تنظیم نماید.

بعد از طی مراحل ثبت کل و ارجاع به شعبه، تعیین وقت شده و طرفین دعوت میشوند. پس از رسیدگی و اعلام ختم جلسه، قاضی رأی را صادر کرده و بر مبنای رأی صادره و اجرای آن توسط اجرای احکام، جهیزیه در اختیار زن قرار میگیرد.

 

نحوه طرح دعوای استرداد جهیزیه

طرح دعوی استرداد جهیزیه با تنظیم دادخواست به همراه مدارک مورد نیاز در دفتر خدمات قضایی صورت می گیرد. و رسیدگی به دعوی مذکور در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل متخصص دعاوی خانواده در تهران

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.