تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: شنبه 04 مرداد 1399
راههای پیداکردن پلاک ثبتی ملک

 راههای پیداکردن پلاک ثبتی ملک

برای توقیف اموال غیر منقول و ملک محکوم له، خواهان یا ذی نفع می بایست مشخصات ملک و پلاک ثبتی آن را داشته باشد. در صورتی که شماره پلاک ثبتی را نداشته باشید اجرای حکم و اداره ثبت به درخواست توقیف ترتیب اثر نخواهند داد پس باید با توسل به راههایی پلاک ثبتی املاک خوانده را بدست آورد.البته در خصوص املاک دارای سند تک برگ این قاعده صادق نیست و طبق تعاریف جدید املاک با شماره ملی مالک آن نیز قابل شناسایی و کشف هستند.

امتیاز: Article Rating

 

از چه راه هایی می توان پلاک ثبتی ملک را بدست آورد؟

1- از روی پلاک ثبتی املاک مجاور 

یکی از ساده ترین راههای بدست آوردن پلاک ثبتی با مراجعه به املاک مجاور و بدست آوردن پلاک ثبتی آنهاست. در صورت همکاری همسایگان و ارائه پلاک ثبتی املاک مجاور می توان پلاک ثبتی نشانی مورد نظر را بدست آورد.

درخصوص املاک ثبت شده که سابقه نقل و انتقال نه چندان دور در اداره ثبت اسناد و املاک داشته باشند میتوان با ارائه استعلام دادگاه، درخواست مشخصات ملک از جمله پلاک ثبتی نمود. در مورد اعسار ماده 19 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی بدست آوردن مشخصات و شناسایی اموال مدعی اعسار با محکوم علیه را تسهیل نموده است. طبق این ماده و تبصره آن مراجعی مانند اداره ثبت و شهرداری مکلفند به دستور دادگاه فهرست و مشخصات اموال متعلق به محکوم علیه و نیز فهرست نقل و انتقال و هر نوع تغییر دیگر در اموال مذکور را از زمان یکسال قبل از صدور حکم قطعی به بعد به دادگاه استعلام کننده اعلام کنند.

 

 

2- دریافت پلاک ثبتی با مراجعه به سازمان آب

می توان با درخواست کتبی از اداره آب شهر یا منطقه یا ارائه پلاک ثبتی نشان مورد نظر را درخواست نمود البته سازمان آب دراین خصوص وظیفه ای ندارد و بدون ارائه استعلام دادگاه می تواند از پاسخ دادن استنکاف نماید.

 

 

3- مراجعه به شهرداری :

اگر ملک مزبور در سالهای اخیر دارای سابقه بازسازی یا نوسازی باشد می توان با ارائه استعلام دادگاه از شهرداری مربوطه تقاضای پلاک ثبتی نشانی مورد نظر را درخواست نمود.

 

 

4- در صورتی که سند تک برگ باشد با کد ملی مالک 

علاوه بر آنچه گفته شد در صورتی که شماره ملی محکوم علیه را داشته باشید می توانید تقاضای توقیف و استعلام از طریق شماره ملی را بنمایید.فقط توجه داشته باشید که این امکان در خصوص املاک دارای سند تک برگ یا سند سبز رنگ یا به عبارت دیگر املاکی از حوالی سال 90 به بعد که تعمیر و تجمیع رد آنها اتفاق افتاده یا حداقل یکبار معامله شده اند یا تفکیک و افراز شده اند و یا اینکه مالک راساً تقاضای سند تک برگ نموده باشد صادق است.

 

 

 

مطالب مرتبط با دعاوی ملکی :​

1- تامین خواسته و توقیف اموال نمونه دادخواست و رای

2- معامله معارض و انتقال مال غیر

3- ابطال اجراییه ثبتی و ابطال عملیات اجرایی

4- الزام به تنظیم سند رسمی، نکات مهم نمونه دادخواست

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر
کلیدواژه ها

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.