تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: شنبه 31 خرداد 1399
شرط تنصیف (نصف شدن) دارایی در عقدنامه

 شرط تنصیف (نصف شدن) دارایی در عقدنامه

یکی از شروطی که عقد نامه به نفع زوجه در نظر گرفته می شود شرط تعلق گرفتن نصف دارایی مرد به زن بعد از طلاق می باشد.البته امکان اعمال این شرط و میزان آن بستگی به حصول شرایط و مقدماتی دارد که تشخیص آن با قاضی است که در ادامه به جزئیات و ضروریات اعمال آن اشاره میشود.

امتیاز: Article Rating

 

شرط نصف شدن اموال مرد بعد از طلاق

1-  زمانی زوجه می تواند از این شرط به نفع خود استفاده نماید که درخواست طلاق صورت گرفته باشد، به عبارتی دیگر امكان الزام شوهر برای اجرای شرط موصوف پیش از درخواست طلاق توسط شوهر وجود نخواهد داشت.

 

2-  همانطور که در متن شرط آمده طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی نباشد، به عبارتی دیگر چنانچه سوء رفتار و سوء اخلاق زوجه موجب گردیده باشد تا زوج اقدام به طلاق وی نماید شرط تنصیف دارایی محقق نخواهد گردید.

به طور مثال تمکین یکی از وظایف قانونی زن می باشد، بنابراین چنانچه زنی راه نافرمانی و نشوز در پیش گیرد و از این رهگذر مرد خواستار طلاق همسر ناشزه خود باشد، دیگر شرط تنصیف دارایی در حق زن قابل اجرا نخواهد بود.

3-  بایستی که حتما مرد متقاضی طلاق باشد، به عبارتی دیگر مطابق قانون، طلاق به اراده مرد است، بنابراین چنانچه وی بخواهد از این حق قانونی خود استفاده نماید، درست است که در واقع از قید و بند زندگی مشترک رهایی می یابد اما ناگزیر به تمکین از شرط تنصیف دارایی خواهد بود.
این در حالی است که بسیار اتفاق افتاده که متقاضی طلاق زن و زوجه است، در حالی که دلیل طلاق سوءرفتار یا عیوبی در مرد است که زن را بر آن داشته تا اقدام به طلاق نماید؛ به عبارتی دیگر مواردی ممکن است محقق گردد که موجب عسر و حرج زن شود و ادامه زندگی با مرد را برای وی با رنج و مشقت توام سازد، لذا می توان شرط موصوف را به گونه ای تنظیم نمود که این مورد را نیز در بر داشته باشد.

4-  ملاک ارزیابی اموال در شرط تنصیف دارایی تا نصف اموال یا معادل آن می باشد. به عبارتی دیگر میزان و مبدا محاسبه نصف دارایی یا معادل آن، از کمترین اموال زوج تا سقف پنجاه درصد آن می باشد.(یعنی از یک تا پنجاه درصد) که البته معمولا دادگاه به حداکثر رای میدهد یعنی نصف یا همان پنجاه درصد.

5-  زوجه این امکان را نخواهد داشت تا هر مالی از زوج را برای خود و در راستای شرط موصوف مطالبه نماید، به عبارتی دیگر شرط تنصیف دارایی فقط مختص به آن اموالی است که در زمان زوجیت حاصل شده باشد، بنابراین اموالی را که زوج پیش از ازدواج داشته است و یا به وی ارث رسیده است را نمی توان در راستای اجرای شرط موصوف به زوجه داد.

6-  آخرین شرطی که می بایست وجود داشته باشد تا شرط تنصیف دارایی به نفع زوجه قابل اجرا باشد، موجود بودن اموال حين طلاق می باشد. بنابراين شامل اموال از بين رفته اعم از تلف يا مفقود شده، نخواهد گردید.

 

 

 

 

مطالب مرتبط با دعاوی خانواده و طلاق :

1- دلایل و موارد 9 گانه طلاق به درخواست زن

2- فهرست دعاوی خانوادگی، صلاحیت دادگاه خانواده

3- استرداد و بردن جهیزیه از خانه شوهر، وکیل خانواده

4- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

ایجاد شده توسط مسعود محمدی، وکیل پایه یک دادگستری
اشتراک گذاری
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر
کلیدواژه ها

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.