تماس و مشاوره حقوقی
با وکیل دادگستری
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00

نمونه مقالات و مطالب حقوقی

تاریخ انتشار: شنبه 21 تیر 1399
راه های فسخ عقد نکاح (عقد ازدواج)

 راه های فسخ عقد نکاح (عقد ازدواج)

منظور از فسخ عقد و قرارداد، انحلال آن به صورت یکطرفه است.امکان فسخ در عقد نکاح یک امر استثنایی بوده و قانون گذار برای انحلال عقد نکاح تشریفات خاصی را تحت عنوان طلاق آورده است با این وجود راه هایی هم برای فسخ نکاح و عقد ازدواج از سوی قانون گذار در نظر گرفته شده است.از دیگر طرق انحلال نکاح می توان به درخواست بطلان و طلاق اشاره کرد.غیر از توسل به عیوب و فسخ ازدواج و نکاح به واسطه عیب امکان فسخ به جهت تدلیس و فریب نیز وجود دارد.

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 1155

 

 

موارد فسخ نکاح

عیوب: وجود برخی از عیب ها چه در زن چه در مرد به هریک از آنها حق فسخ خواهد داد. حق فسخی که با اراده یکی از طرفین ایجاد شده و نیازی به توافق ندارد. به عبارت دیگر چون یکی از طرفین از عیب موجود در دیگری، متحمل ضرر و زیان شده است، قانونگذار با در نظر گرفتن حق فسخ برای وی، خواسته تا حدودی این ضرر را جبران سازد.

در ذیل به بررسی عیوبی که موجب ایجاد حق فسخ می شوند، می پردازیم.

 

 

عیب مشترک برای فسخ نکاح 

جنون: به این معناست که شخص در انجام وظایف عادی و روزانه خود نامتعادل شده و اعمال بدون هدف از او سر بزند. و بنابر ماده 1121 قانون مدنی: "جنون هر یک از زوجین به شرط استقرار، اعم از اینکه مستمر یا ادواری باشد، برای طرف مقابل موجب حق فسخ است."

اما شرط اینکه جنون بتواند مبنای حق فسخ قرار گیرد این است که: حین انعقاد عقد طرفی که به علت جنون تقاضای فسخ عقد نکاح را دارد، از جنون آگاه نبوده باشد. زیرا در صورت آگاهی در زمان عقد مبنای ایجاد حق فسخ که ضرر و زیان است از بین می رود و حق فسخ ایجاد نخواهد شد.

در ضمن جنون باید دائمی یا ادواری باشد (در فواصل معین بروز کند). در صورتی که جنون امری زودگذر و ناپایدار باشد که قابل درمان است، حق فسخ ایجاد نخواهد شد.

آنچه تا اینجا بیان شد در مورد جنون در زمان وقوع عقد نکاح بود که در مورد دو طرف قواعد یکسانی دارد.

اما در مورد جنون در دوران زناشویی باید بین زوج و زوجه تفیک قائل شد:

اگر پس از ازدواج مرد دچار جنون شود، زن می تواند به علت جنون شوهر ازدواج را فسخ کند لیکن اگر زن پس از ازدواج دچار جنون شود، مرد نمی تواند ازدواج را فسخ کند.

 

 

 

عیوب مرد برای فسخ نکاح

در صورت وجود عیوب زیر در مرد برای زن حق فسخ ایجاد خواهد شد :

1) خصاء
2) عنن به شرط اینکه ولو یک بار عمل زناشویی را انجام نداده باشد (هرگاه بعد از عقد هم ایجاد شود موجب حق فسخ برای زن خواهد بود).
3) مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عملیات زناشویی نباشد.

اگر قبل از عقد زن عالم به امراض مذکوره در طرف دیگر بوده، بعد از عقد حق فسخ نخواهد داشت.

 

 

عیوب زن برای فسخ نکاح :

عیوب زن موجب حق فسخ برای مرد خواهد بود:

1) قرن
2) جذام
3) برص
4) افضاء
5) زمین گیری
6) نابینایی از هر دو چشم

 

 

نکات تکمیلی در خصوص حق فسخ نکاح 

  • عیوب زن درصورتی موجب حق فسخ برای مرد است که عیب مزبور در حال عقد وجود داشته باشد.
  • اگر مرد قبل از عقد عالم به امراض مذکوره در طرف دیگر بوده بعد از عقد حق فسخ نخواهد داشت.
  • تخلف از شرط صفت: به موجب ماده 1128 قانون مدنی: "هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده باشد و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود. خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.بنابراین در صورتی که صفت خاص به صورت صریح شرط شده باشد، در صورتی که طرف فاقد وصف مذکور باشد شکی نیست که برای طرف دیگر حق فسخ ایجاد خواهد شد.اما در مورد قید اخیر ماده که بیان داشته عقد متباینا بر آن (صفت) واقع شده باشد ذکر این توضیح ضروری به نظر می رسد:
  • شرط تبانی یا بنایی این است که در مذاکرات پیش از عقد به صورت مذاکرات مقدماتی بین متعاقدین مورد بحث واقع شده ولی در متن عقد اسمی از آنها برده نشده است.در این صورت نیز آنچه در مذاکرات مقدماتی بین طرفین مورد بحث قرار گرفته، می تواند مبنای حق فسخ هریک از طرفین قرار گیرد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط با فسخ نکاح و عقد :

1- حق حبس مهریه وکیل مهریه

2- حق طلاق زن، وکالت طلاق توافقی برای زوجه

3- نحوه رسیدگی به طلاق توافقی و طلاق خلع

4- چگونه یک وکیل خوب و مجرب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

 

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجوی مطلب مورد نظر

دریافت وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.